10 stycznia 2014 uczniowie klasy II d, pod opieką swojej wychowawczyni i jednocześnie nauczycielki biologii p. Małgorzaty Żmudy wyjechali na III ogólnopolską Noc Biologów zorganizowaną przez  Wydział Biologii  i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w wykładach, pokazach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych.

 „Noc Biologów” to ogólnopolska akcja, w której biorą udział uniwersyteckie Wydziały Przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Akcja ma na celu pokazanie, jak wyglądają nowoczesne laboratoria, jak prowadzi się prace badawcze i jak kształci się przyszłych biologów, biotechnologów czy specjalistów zajmujących się ochroną środowiska.

Honorowy patronat nad imprezą objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko. Tematem przewodnim  III NOCY BIOLOGÓW były „Nocne Manewry, czyli co organizmy robią nocą?” W ramach tego wydarzenia zaplanowano liczne wykłady popularno-naukowe, pokazy, warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne, które przybliżały fascynujący świat bakterii, roślin i zwierząt. Uroczyste rozpoczęcie NOCY BIOLOGÓW, uświetnione występem chóru Uniwersytetu oraz wykładem dr Sabiny Cieśli-Nobis ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, miało miejsce o godzinie 16.00 w Auli WBiOŚ przy ulicy Bankowej 9. Od godziny 17.00, w budynkach WBiOŚ (Bankowa 9, Jagiellońska 28), odbywały się pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i wykłady popularno-naukowe (łącznie ponad 70 jednostek tematycznych w ofercie), które odkrywały przed uczestnikami fascynujący świat nauki.

Uczniowie III LO mieli okazję odwiedzić nowoczesne laboratoria oraz zapoznać się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców  Wydziału Biologii, wysłuchać ciekawych wykładów oraz uczestniczyć w pokazach i w zajęciach warsztatowych. Uczestnicząc w “Nocnych warsztatach entomologicznych” ich uczestnicy poznali techniki preparowania owadów oraz samodzielnie wykonywali gablotki entomologiczne. Natomiast „Nocne warsztaty embriologiczne” umożliwiły uczniom oglądanie pod mikroskopem wielu preparatów histologicznych i  różnych etapów rozwoju zarodkowego zwierząt (plemniki, komórki jajowe, bruzdkujące jaja, zarodki kury i inne). Krótkie doświadczenia obrazujące działanie naszych zmysłów wykonywali uczniowie podczas warsztatów „Jeśli nie wzrok to co? Zmysły w ciemności”. Podczas zajęć laboratoryjnych pt.“Otwieramy serce przed Tobą” uczestnicy mogli zobaczyć sekcję serca, łudząco przypominającego serce ludzkie. Była to okazja zapoznania się z anatomią serca ssaka, dotknięcia aorty czy  wypreparowania zastawek. Co to jest rogówka, twardówka, czy oko w środku jest przeźroczyste? Na te pytania odpowiadali uczniowie podczas trwania zajęć laboratoryjnych pt „Spójrzmy prawdzie w oczy” Uczestnicy mogli zobaczyć sekcję oka, dotknąć wypreparowanej rogówki, zobaczyć jak działa oko łudząco przypominające ludzkie.

Po tak dużej dawce tematyki badawczej i naukowych emocji  zmęczeni, ale pełni wrażeń naukowych uczniowie kl. II d powrócili do Jaworzna, czekając już na kolejną taką imprezę. Zdobyte informacje z pewnością będą doskonałym praktycznym uzupełnieniem tematów z biologii, którą klasa ta realizuje na przecież poziomie rozszerzonym.

drukuj