I Ogólnopolski Konkurs Informatyczny „Bezpieczna Cyberprzestrzeń”

W roku szkolnym 2021/2022 po raz pierwszy utworzono w naszym kraju klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”, objęte programem Ministerstwa Obrony Narodowej „Cyber.Mil z klasą”. W całej Polsce powstało tylko 16 takich oddziałów – po jednym w każdym województwie. Na terenie województwa śląskiego taka klasa powstała w III Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Jaworznie.

Podczas inauguracji roku szkolnego i uroczystego otwarcia klasy Cyber.Mil w III Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie powstał pomysł zorganizowania ogólnopolskiego konkursu, który wzmacniałby wszystkie cele wspomnianego projektu. W ten sposób doszło do planowania przedsięwzięcia. W toku wielu rozmów została wypracowana formuła konkursu, który ostatecznie składał się z dwóch etapów. Pierwszy, którego koordynatorem był Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, był etapem zdalnym, natomiast drugi, prowadzony przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie, zorganizowany został w formie stacjonarnej. Całość została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Śląskiego Kuratorium Oświaty, Prezydenta Miasta Jaworzna oraz spółki TAURON Wytwarzanie S.A.

W konkursie brały udział po dwie dwuosobowe drużyny wytypowane przez szkoły ponadpodstawowe biorące udział w programie „Cyber.Mil z klasą”. Pierwszy etap odbył się 18 marca 2022 r. i przystąpiły do niego 24 zespoły z 13 szkół. Na tym etapie uczestnicy łączyli się z Uniwersytetem Śląskim poprzez platformę internetową i rozwiązywali w określonym czasie zadania z zakresu programowania. Miały one zróżnicowany stopień trudności i zawodnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą, by przejść do etapu finałowego. Zgodnie z zasadami do kolejnego etapu mogło przejść pięć najlepszych zespołów. W rezultacie znalazły się w nim drużyny z:

  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (zespół Szymona i Jakuba)

  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu (zespół Arkadiusza i Maksymiliana)

  • I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Ozorkowi zespół (Szymona i Huberta)

  • I Liceum Ogólnokształcącego im Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni zespół (Franciszka i Michała)

  • I Liceum Ogólnokształcące go im. Lotników Polskich w Oleśnie zespół (Jakuba i Daniela)

Drugi, finałowy etap odbył się 27 maja 2022 r. w III Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie. Polegał na rozwiązywaniu zadań praktycznych z zakresu podstaw systemów operacyjnych oraz sieci komputerowych. Wszystkie przygotowane zostały przez krakowskie Regionalne Centrum Informatyki, jednostkę bezpośrednio podporządkowaną Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Uczestnicy rozwiązywali zadania w nowoczesnej pracowni informatycznej III Liceum Ogólnokształcącego, wcześniej odpowiednio przygotowanej przez RCI Kraków.

Sam test poprzedzony został uroczystą inauguracją, podczas której dyrektor III LO, Marta Figura, powitała między innymi:

  • zastępcę dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Narodowej, płka Sławomira Pepłońskiego, który reprezentował Ministerstwo Obrony Narodowej

  • wicemarszałka Województwa Śląskiego, pana Dariusza Starzyckiego

  • zastępcę Prezydenta Miasta Jaworzna, pana Łukasza Kolarczyka

  • wicekuratora Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, pana Jacka Szczudło

  • Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach, pana ppłka Andrzeja Kłusia

  • pana ppłka Jacka Zawadę z Ośrodka Zamiejscowego w Katowicach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji

  • zastępcę Komendanta Regionalnego Centrum Informatyki Kraków, pana ppłka Piotra Fabijańczuka

  • profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pana Michała Mierzwę

radnych miasta Jaworzna oraz bohaterów konkursów – drużyny, które dostały się do finału, ich opiekunów i innych zaproszonych gości.

Uczestnicy udali się następnie do pracowni informatycznej, gdzie czekali już na nich przedstawiciele RCI Kraków, a zaproszeni goście mieli możliwość uczestniczenia w Pikniku Służb Mundurowych zorganizowanym na terenie III Liceum Ogólnokształcącego. Podczas Pikniku goście, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz uczniowie innych jaworznickich szkół mieli możliwość zapoznania się z tajnikami pracy wojska, policji i straży pożarnej. Była okazja do wymiany poglądów, doświadczeń, obejrzenia dokładnie wozu strażackiego i wozu bojowego jednostki specjalnej Agat: Oshkosh M-ATV. Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość postrzelania do celu z niemieckiego AR15(HK416 produkcji Hecker Koch), pistoletu Walter P99 (Radom) i strzelby gładkolufowej Mossberg.

Konkurs zakończył się około godziny 12.45, po czym nastąpił najbardziej oczekiwany moment, czyli ogłoszenie zwycięzców. Nagrody ufundowane przez sponsorów były bardzo liczne. Każda szkoła, która uczestniczyła w finale, otrzymała też od Regionalnego Centrum Informatyki Kraków pamiątkowe cegiełki w ramach podziękowania za udział w finale, a III Liceum Ogólnokształcące – za organizację drugiego etapu. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

  • I miejsce – Szymon  i Hubert z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie,

  • II miejsce – Arkadiusz i Maksymilian z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu,

  • III miejsce – Szymon i Jakub z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu,

  • IV miejsce – Franciszek i Michał z I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni,

  • V miejsce  – Jakub i Daniel z I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się około godziny 13.30, a po wszystkim zaproszeni goście oraz uczestnicy wraz z opiekunami udali się na uroczysty obiad do Hotelu Pańska Góra w Jaworznie. Konkurs uważamy za niezwykle udany, dziękujemy gościom, uczestnikom i sponsorom i już dziś planujemy jego kolejną odsłonę za rok.

drukuj