W poniedziałek, 17 lutego 2014 klasy I A grupa ekonomiczna, II A i II B wraz z opiekunami wybrały się na wyjazd do Huty Szkła w Zawierciu, która jest znana z produkcji szkła kryształowego, działa nieprzerwanie od 1884 roku i jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze specyfiką procesu produkcyjnego w ramach przedmiotu – „Ekonomia w praktyce”.

Zwiedzanie odbywało się podczas normalnej pracy huty, co pozwalało przyjrzeć się z bliska procesowi powstawania szkła oraz zobaczyć jak z masy szklanej powstają piękne wyroby. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda ręczna obróbka szkła przez hutników, czyli jak dmuchane są wyroby szklane. Mogliśmy nawet sami spróbować naszych sił w dmuchaniu szkła, które nabiera kształtu tylko wtedy, kiedy dmucha się odpowiednio mocno. Wbrew pozorom, wcale nie okazało się to łatwe. Następnie udaliśmy się do innej hali, w której szkło jest polerowane i zdobione. Na każdy kieliszek, szklankę, wazon czy misę jest starannie nanoszony szkic zdobienia, jakie ma być na nim wykonane. Wymaga to od pracowników niezwykłej precyzji i wprawy. Wyszlifowanie takiego ściśle określonego w projekcie wzoru na tysiącach wyrobów oznacza wytężoną pracę nie tylko rąk, ale także wzroku. Później mogliśmy zobaczyć jak gotowe produkty są owijane w papier i pakowane do pudełek. Przez codzienną pracę nad pakowaniem wyrobów, panie wykonujące to zajęcie robiły to w zadziwiająco szybkim tempie. Ostatnim etapem było odwiedzenie ekspozycji muzealnej poświęconej historii zakładu i wzornictwu z dawnych lat.

Popyt na szkło kryształowe nie jest już tak duży jak dawniej, kiedy Polska była jednym z pionierów w produkcji tego produktu. Stało się ono mniej modne, a poza tym ludzie wolą kupić tańszy produkt w wielkich, międzynarodowych sieciach sklepów. Nie docenia się już tak ciężkiej pracy ludzkiej, jaką jest proces produkcji szkła kryształowego. Wynikiem tego jest brak pieniędzy na generalny remont zakładu, który wymaga inwestycji. Wyjazd do huty był nie tylko okazją do zapoznania się z procesem powstawania szkła, ale lekcją pokory i powodem do refleksji nad tym jak bardzo niedoceniana jest ciężka praca fizyczna wielu ludzi i jaką długą drogę w procesie technologicznym musi przejść produkt, który my możemy kupić w sklepie jako gotowy, piękny i wypolerowany.

galeria …

drukuj