III LO na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach

W dniu 18 kwietnia 36 uczennic III LO uczestniczyło w ciekawych zajęciach na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wyjazd zorganizowała nauczycielka biologii p. Małgorzata Żmuda w ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym w działaniach profilaktycznych prowadzonych przez nią na terenie III LO.  Tematyka zajęć była ciekawa i bardzo aktualna dla każdej młodej dziewczyny, która chce świadomie dbać o swoje zdrowie. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, głównym przesłaniem zajęć było motywowanie dziewcząt do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie. Także zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka piersi i szyjki macicy oraz roli wirusa HPV w powstawaniu  nowotworów. Uczennice dowiedziały się m. in. jak powinna być prawidłowo wykonana cytologia. Na fantomach piersi mogły praktycznie przećwiczyć jak prawidłowo wykonywać samokontrolę piersi. Mogły porozmawiać o metodach i środkach antykoncepcyjnych, a nawet nauczyć się jak należy trzymać niemowlę (na przykładzie modelu ludzkiego noworodka). Wszystkie zajęcia prowadziły studentki położnictwa pod troskliwym okiem p. doktor Marioli Czajkowskiej, dzięki uprzejmości której opisane zajęcia mogły się odbyć w tak ciekawej, ale i przystępnej formie. Tego typu zajęcia warto prowadzić ponieważ szkoły ponadgimnazjalne są miejscem, gdzie można dotrzeć do szerokiego grona młodych ludzi. Wprowadzenie edukacji prozdrowotnej, chociażby na temat raka szyjki macicy, powinno  przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy uczniów, a co za tym idzie ich opiekunów, poprzez zainicjowanie dyskusji przez córki, które w takich zajęciach uczestniczyły. Dzięki temu kobiety z pokolenia rodziców uczennic może chętniej podejmą odpowiednie działania, czyli skonsultują się z lekarzem i wykonają badanie cytologiczne. Przecież nowotwory piersi i szyjki macicy zabijają najwięcej kobiet nie tylko w Polsce, więc chyba warto o tym mówić.

galeria…