Noc naukowców

Noc z 11 na 12 marca należała do najbardziej aktywnych w III LO. Ponad 50 uczniów: licealistów i gimnazjalistów (z G1, G2, G4) spotkało się w budynku szkoły o 18.00, by do 6.00 następnego dnia ciekawie spędzić czas, zgłębiając swoją wiedzę, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

Noc Naukowców rozpoczęła Pani Dyrektor Marta Figura, która przywitała wszystkich amatorów nocnej nauki. Przyszła więc kolej na pierwszy punkt programu – wykład „Pozytonowa tomografia emisyjna, czyli jak skutecznie wykryć raka”, prowadzony przez dr. Piotra Szaflika z Uniwersytetu Śląskiego. Dowiedzieliśmy się m.in., na czym polega ta metoda badania, w jakim celu przeprowadza się badanie PET-CT, jak ono wygląda i czy jest skuteczne. Prelekcję uświetniły bardzo ciekawe zdjęcia diagnostyczne. Po tym spotkaniu rozegraliśmy mecz koszykówki. Zwyciężyła drużyna w składzie: Oliwia Drożdż (1d), Klaudia Stawarska (1d), Anna Rozkocha (3a) i Paweł Wątroba (3a).

Drugi z wykładów, „Fabryka zwana organizmem”, wygłosił znany nam dobrze dr Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego, który, jak zawsze ciekawie i dowcipnie, przedstawił organizm człowieka jako skomplikowany układ wielu różnych narządów, które ściśle ze sobą współpracują. Dlatego też nasz organizm prowadzący przyrównał do ogromnej i skomplikowanej żywej fabryki, która składa się z ośrodków, odpowiedzialnych za pełnienie różnych, często bardzo skomplikowanych funkcji oraz „Dyrektora” – mózgu. Rozwój technologii medycznych już dziś pozwala na wykorzystanie „części zamiennych” dla niektórych narządów w naszym organizmie, a kto wie, co będzie możliwe w przyszłości? Spotkanie zakończyła późna kolacja z pizzą w menu głównym.

Druga część Nocy miała charakter bardziej warsztatowy. W harmonogramie tej części znalazły się zajęcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli G4 i III LO.

Uczennice klasy 3f z G4: Patrycja Lorenc i Ewa Skowronek przedstawiły swój projekt edukacyjny „Enigma”, w którym zawarły opis problemu i historię tej maszyny szyfrującej. Swoich sił w szyfrowaniu mogliśmy potem sami spróbować podczas warsztatów prof. Bernadetty Pabiszczak „Szyfrowanie”. Kolejne zajęcia, „Trochę ruchu”, prowadziła prof. Agata Dudek – aerobik obudził nas na resztę wieczoru i dodał wigoru. Podczas następnych warsztatów poznaliśmy zasady projektowania gier komputerowych (prof. Marcin Gut i Konrad Kocoł 2a, Michał Figura 3a, Paweł Wątroba 3a), bawiliśmy się świetnie podczas doświadczeń z ciekłym azotem, a następnie budując poduszkowiec (prof. Bernadetta Pabiszczak), w końcu trenowaliśmy mózg w pracowni Biofeedback (prof. Angelika Lelek). Kolejne zajęcia „Liczby zespolone” przeprowadziła prof. Dorota Mocek. Podczas wykładu poznaliśmy historię tych liczb, ich definicję i zastosowanie. Przedostatnim punktem programu były warsztaty „Kostka Rubika”, przygotowane i prowadzone przez Aleksandrę Rejdych z kl. 1d III LO oraz Konrada Kudzię z 3f G4. Noc Naukowców zakończyła się projekcją filmu „Piękny umysł”, opowiadającego historię słynnego matematyka Johna Nasha.

W opinii uczestników ta Noc na pewno należy do bardzo udanych. Zdaniem niektórych była nawet lepsza od ubiegłorocznej. Dziękując organizatorom: prof. B. Pabiszczak, prof. D. Mocek i prof. M. Żmudzie czekamy z niecierpliwością na kolejną! 🙂

galeria…

drukuj