Prelekcja filmu

W poniedziałek 11 września uczniowie klas III a, b, d wraz z opiekunami – paniami: Eleonorą Popławską i dyrektor Martą Figurą wzięli udział w prelekcji filmu „Kinderlager-Pogrzebin” w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego. Prelekcja filmu odbyła się w jednej z sal wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obraz opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia, w tym jedna mieszkanka Jaworzna: Józefa Posch-Kotyrba. Kobiety jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu.

Film zrealizowała TVP 3 Katowice, a producentem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A. Dodatkowym atutem spotkania było wystąpienie na żywo bohaterek filmu oraz reżysera, których słowa skłoniły publiczność do refleksji i na pewno pozostaną na długo w pamięci uczestników wydarzenia.