Warsztaty z matematyki

19 lutego w Dniu Nauki Polskiej uczniowie III LO uczestniczyli w warsztatach dla uczniów uzdolnionych matematycznie zorganizowanych w Instytucie Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Niestety,  ze względu na ogromne zainteresowanie, każdy nauczyciel biorący udział w warsztatach mógł zarejestrować jedynie kilka osób zainteresowanych matematyką. W spotkaniu wzięła udział p. Dorota Mocek wraz z uczniami: Aleksandrą Bobrowską, Emilią Gałka, Jakubem Zarodą i Maksymilianem Cieślą.

W programie znalazły się zajęcia adresowane do uczniów i nauczycieli:

„O matematyce inspirowanej pracami Eschera i nie tylko…” prowadzący dr Zdzisław Pogoda

W czasie wystąpienia pokazano, jak dzieła różnych artystów, a przede wszystkim Eschera, mogą być pretekstem do tego, żeby opowiedzieć o różnych dziedzinach matematyki, zasugerować zadania, a nawet postawić bardzo poważne problemy.

„Zadania o kolorowaniu” prowadzący  dr Marcin Kulczycki

Na różnego rodzaju konkursach, także na olimpiadzie matematycznej, pojawia się co pewien czas specjalny rodzaj zadań, najczęściej o charakterze kombinatorycznym, które albo odwołują się wprost w treści do kolorowania pewnych obiektów, albo mają eleganckie rozwiązania polegające na wprowadzeniu specjalnego kolorowania. Podczas warsztatów przedstawiono kilka rodzajów zadań tego typu i omówiono ich rozwiązania. Wspomniano również o niektórych problemach związanych z kolorowaniem, którymi interesuje się współczesna matematyka.

„Dorysujmy równoległobok” prowadzący Jakub Węgrecki

Starożytna, egipska wskazówka dotycząca zadań z geometrii mówi: „Jeśli nie wiesz, co zrobić, dorysuj równoległobok!” Na zajęciach zajmowano się zadaniami, w których ta porada się sprawdza.

Warsztaty były znakomicie przygotowane i dały dużo satysfakcji ich uczestnikom. Kolejne spotkanie z tej serii w czerwcu. Na pewno będziemy.

drukuj