Spotkanie ze sztuką

W środę  26 lutego 2020 roku klasy 1d, 2d  uczestniczyły w Bibliotece Śląskiej w wystawie „Beksiński- Multimedia Exhibition- Katowice 2020”. Wystawa zorganizowana między innymi przez fundację Beksińskiego, Muzeum Historyczne w  Sanoku przybliżała i pokazywała  twórczość jednego z najznakomitszych artystów tworzących w XX wieku.

Artysty wszechstronnego: genialnego fotografa, rzeźbiarza, a przede wszystkim malarza, który w swych pracach inspirował się ekspresjonizmem, abstrakcjonizmem, surrealizmem, grafiką komputerową. Artysta nigdy nie tytułował swoich dzieł, dając możliwość różnych interpretacji.

Na wystawę składał się ciekawy wykład połączony z fotografiami ukazującymi jego twórczość, życie, fragmentami wywiadów z twórcą oraz multimedialne widowisko ”Human Condition” łączące twórczość artysty z muzyką, której słuchał, tworząc swoje obrazy. Częścią wystawy był również pokaz Virtual Reality ( „wejście” do wnętrza kilku obrazów ).

Spotkania ze sztuką są zawsze ucztą dla widzów, i tak było w tym przypadku, uczniowie byli zafascynowani obrazami „rzeczywistości”, którą stworzył Zdzisław Beksiński. „Rzeczywistości” trudnej, porażającej, tajemniczej, pełnej grozy, katastroficznej. Jego twórczość  nie jest łatwa w odbiorze, ale charakterystyczny dla niego wizyjny sposób obrazowania, nazwany realizmem fantastycznym powoduje, że artysta jest inspiracją dla wielu twórców ze świata filmu, sztuk plastycznych, grafiki, muzyki.

drukuj