Po raz kolejny w tym miesiącu nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z żywym tekstem literackim. A wszystko z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są młodzi.

Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Inicjatorem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest Polska Izba Książki, która w 2001 roku ustanowiła datę 29 września. Odnosi się ona do urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży, na których wychowało się wiele pokoleń – Janiny Porazińskiej. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa głośne czytanie tekstu. Niestety, zwyczaj ten w dzisiejszych czasach ustępuje miejsca wszelkiego rodzaju urządzeniom multimedialnym. Dlatego tak ważne jest, aby wśród młodszych i starszych propagować dobre nawyki czytelnicze.

Starsza młodzież została wtajemniczona w świat prozy, słuchając przez radiowęzeł arcyhumorystycznego opowiadania o tym, że mężczyźni nie znają się na estetyce ogólnej i są kiepskimi doradcami swoich kobiet. No przecież skąd mogą wiedzieć, co to takiego espadryle, fiszbiny, bolerko, czy jakieś inne dziwne łamańce językowe, które nie wiadomo skąd się wzięły i kiedy zadomowiły w polszczyźnie? Zawiłości ze świata mody przybliżył Tymon z 3f. Dobór tekstu nie był przypadkowy – przecież tuż-tuż Dzień Chłopaka!

Akcja przypadła wszystkim do gustu. Mamy nadzieję, że przysporzy czytelników.

txt, foto: E. Trawa, R. Koczur

drukuj