Jesienne dni to ostatni moment, kiedy to maturzyści mogą pozwolić sobie na wycieczki. Wykorzystali tę chwilę uczniowie klas matematycznej i dziennikarskiej III Liceum Ogólnokształcącego, którzy, łącząc przyjemne z pożytecznym, wyjechali na muzealną lekcję języka polskiego do Krakowa z cyklu „Szlakiem Młodej Polski”.
Wyjazdy te stały się już powoli tradycją szkoły i jednocześnie znakomitą, bo praktyczną, przedmaturalną syntezą wiadomości z epoki.
W pierwszej kolejności maturzyści odwiedzili słynną bronowicką Rydlówkę, w której toczyła się akcja „Wesela” Wyspiańskiego i wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji, dotyczącej nie tylko interpretacji treści dramatu, ale i wielu ciekawostek oraz anegdot z epoki.
Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900r.” w Kamienicy Szołayskich, która to tym samym zyskała nowe życie, jako odrestaurowane miejsce spotkań pasjonatów całego modernizmu a nie tylko twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Wyjątkowym przystankiem na szlaku okazały się także być monumentalne witraże autorstwa Wyspiańskiego, podziwiane w Kościele oo. Franciszkanów, m.in. słynny Bóg Ojciec, który w świetle zachodzącego słońca sprawia naprawdę niesamowite wrażenie.
Na koniec można było zaznać klimatu moderny – poczuć ducha prawdziwej bohemy w Jamie Michalikowej, ulubionym miejscu spotkań krakowskiej cyganerii artystycznej XIX wieku, a jedynej do dzisiaj przetrwałej kawiarni artystów młodopolskich w Krakowie.
Specjalnego charakteru wyprawie nadała też piękna pogoda i niesamowite jesienne promienie słoneczne, jakie powitały nas w Krakowie, dzięki którym także lekcje muzealne przebiegały w niezwykłej atmosferze i na pewno pozostaną długo w pamięci.
zobacz zdjęcia …
Marta Bromboszcz-Rola