21 marca odbyła się kolejna Noc Naukowców w naszej szkole. W tym roku mogliśmy być uczestnikami trzech wykładów i trzech warsztatów. Szczegóły poniżej 🙂

Wykłady:

Prof. dr hab. Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w niezwykle ciekawy sposób przedstawił temat termowizji – „Zobaczyć temperaturę – termowizja w medycynie i na co dzień”. Dowiedzieliśmy się m. in. co to jest temperatura, jak ją mierzyć, czy temperatura ciała człowieka jest ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia i dlaczego,  kiedy nasz organizm może ulec wyziębieniu a kiedy przegrzaniu – czym to grozi, jak wygląda mapa termiczna naszego ciała? Wykład był połączony z pokazami, w których wykorzystana została nowoczesna metoda obrazowania termicznego – kamera termowizyjna.

Mgr Paweł Woźniak – Kierownik Referatu Promocji Nauk o Ziemi w Geosferze w Jaworznie przedstawił fascynujący popularnonaukowy referat i prezentację „Opowieści podwodnej łąki”. Podczas spotkania przekazał nam informacje o jednych z bardziej fascynujących i tajemniczych zarazem skamieniałościach – liliowcach (szkarłupnie).

Mgr Jadwiga Kubica z Akademii Wychowania Fizycznego zaprezentowała temat „Zostań Managerem Przyszłości. Organizacja wydarzeń sportowych w praktyce”, podczas którego opowiedziała nam o tym, jak tworzy się wydarzenia sportowe o randze ogólnopolskiej jako student.

W drugiej części Nocy uczestniczyliśmy w warsztatach, które prowadzili dla nas przedstawiciele Studenckich Kół Naukowych katowickich uczelni wyższych:
”Jak zostać Sigmą? – sukces w social mediach krok po kroku”, prowadzone przez SKN Manager Przyszłości Be Active, Akademia Wychowania Fizycznego Katowice. Otrzymaliśmy wiedzę niezbędną do stworzenia viralowych rolek i tiktoków!

Warsztaty „Fascynująca podróż po świecie fizyki medycznej”, prowadzone przez SKN Fizyki Medycznej Uniwersytetu Śląskiego. Zobaczyliśmy świat w podczerwieni, za pomocą badania EMG sprawdziliśmy, jak pracują nasze mięśnie, wzięliśmy udział w quizach, aktywnościach i eksperymentach.

Wykład interaktywny „Sekty – zamknięty krąg”, prowadzone przez SKN Psychologii Kryminalistycznej Corpus Delicti przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Dowiedzieliśmy się, czym w ogóle jest sekta, jakich osób szuka, w jaki sposób udaje się liderowi kontrolować tak wielu ludzi i wpływać na ich zachowanie? Jesteśmy bogatsi w wiedzę na temat sekt, mechanizmów kontroli zagrożeń, jakie niosą ze sobą takie ugrupowania, a także sygnałów alarmowych, na które warto zwracać uwagę.

Wszystkie wykłady i warsztaty były niezwykle ciekawe! Bardzo dziękujemy wszystkim Gościom!

Do zobaczenia za rok!

drukuj