22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Skąd się wziął ten pomysł i dlaczego to takie ważne, by świętować istnienie Ziemi?
Wszystko zaczęło się już w latach 70-tych w USA. To były czasy hipisów, wojny w Wietnamie, Jimiego Hendrixa czy przebojów Beatlesów. Ale też czasy, gdy nie przejmowano się zbytnio zanieczyszczeniem środowiska, bo przecież jasne było, że przemysł musi truć, żeby się wciąż rozwijać.
Lecz znalazł się jeden człowiek, któremu środowisko naturalne nie było obojętne. W 1969 roku na własne oczy widział wielki wyciek oleju w Santa Barbara, który go mocno poruszył. Dodatkowo zainspirował go ruch antywojenny, który postanowił wykorzystać do zainteresowania społeczeństwa sprawami zanieczyszczenia powietrza i wody. Ten człowiek nazywał się Gaylord Nelson. To właśnie on był pomysłodawcą utworzenia narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska.
W pierwszy w historii Dzień Ziemi, 20 milionów) Amerykanów wyszło na ulice miast po to, by zademonstrować jedność w dążeniu do zdrowego i zrównoważonego środowiska. Tysiące szkół i uniwersytetów zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Poszczególne grupy protestowały przeciwko wyciekom ropy, trującym fabrykom, elektrowniom, śmierdzącym ściekom, zanieczyszczeniu wód, toksycznym odpadom, stosowaniu pestycydów czy wymieraniu gatunków.
W ciągu 50 lat z Ameryki na cały świat rozprzestrzeniło się coroczne celebrowanie Dnia Ziemi. Jest to obecnie największe niereligijne święto, w którym uczestniczy ponad miliard ludzi. Do tej pory sporo udało się poprawić w kwestii ochrony środowiska, ale współcześnie nadal musimy mierzyć się z wieloma problemami. Globalne ocieplenie i wszystkie konsekwencje z nim związane są obecnie tematem numer 1.
Wciąż należy zabiegać o czystsze środowisko naturalne. W Polsce pól do działania mamy mnóstwo – zielona energia , lepsza gospodarka odpadami, ograniczanie marnowania jedzenia, poprawa jakości powietrza, zalesianie, efektywność energetyczna, dekarbonizacja, redukcja emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność, zrównoważony transport, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych.
Dzień Ziemi powinien dla nas trwać cały rok, a 22 kwietnia powinien być tylko ukoronowaniem naszych starań.
https://www.green-projects.pl/dzien-ziemi-dlaczego-go-obchodzimy/