W ubiegły czwartek uczniowie III LO i Gimnazjum nr 4 mieli wyjątkową okazję wziąć udział w organizowanej przez klasy dziennikarskie konferencji prasowej byłego premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz – co istotne –  Kawalera Orderu Orła Białego — prof. Jerzego Buzka.

Profesor zaproszony został do szkoły jako jeden z Kawalerów Orderu Orła Białego, bowiem wizyta ta była kolejnym elementem przygotowującym naszą szkołę do nadania jej patrona – Orła Białego.

Spotkanie składało się z dwóch części – pierwszą z nich wypełnił film 25 lat wolności,  przygotowany przez uczniów naszej szkoły, ukazujący w telegraficznym skrócie najważniejsze wydarzenia z ostatniego ćwierćwiecza dziejów Polski, w dużej mierze z udziałem Premiera, a następnie odnoszący się do historii Orderu Kawalera Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego w RP.

Natomiast część druga to konferencja prasowa, w czasie której Profesor odpowiadał na pytania uczniów, dotyczące różnych dziedzin życia: politycznego, społecznego i kulturalnego.

Profesor wyjaśniał wątpliwości dotyczące, m.in. roli nauki w jego życiu, sensu wykonywanej pracy oraz kontynuacji działań przodka – posła na Sejm Ustawodawczy i senatora II RP Józefa Buzka, ale przede wszystkim – pozostawił cenne dla szkoły wskazówki, w jaki sposób najlepiej przygotować się do nadania tak wyjątkowego patrona.

Nad organizacją spotkania czuwały nauczycielki ZSO: p. Celina Waśko, p. Eleonora Popławska, p. Alina Musiał i p. Dorota Wojdak-Kaszuba.

Premier szybko pozyskał sympatię uczniów swoją bezpośredniością, uśmiechem oraz indywidualnym podejściem do każdego uczestnika spotkania – już od wejścia witał się osobiście z przybyłymi poprzez podanie dłoni – począwszy od uczniów, poprzez nauczycieli, a na pracownikach szkoły skończywszy i – nie zwracając uwagi na niemiłosiernie upływający czas – usiłował zamienić z każdym choć kilka słów.

Na koniec Profesor obiecał, że za półtora roku przybędzie ponownie do naszej szkoły wraz z tym wyjątkowym odznaczeniem, aby wziąć udział w uroczystościach nadania ZSO imienia Orła Białego. Trzymamy za słowo!

galeria …