Śląski Uniwersytet Medyczny

Uniwersytet Licealisty to cykl zajęć przygotowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny z myślą o licealistach, którzy zastanawiają się nad dalszym kształceniem na kierunkach medycznych lub farmaceutycznych.

Nasi uczniowie Weronika Ganobis i Krystian Warszawski posiadający indeks Wydziału Lekarskiego UŚM (o czym pisaliśmy w październiku) tak opowiadają o zajęciach w których uczestniczą. „W ciągu tego roku mieliśmy okazję wziąć udział wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych ŚUM. Osoby objęte programem podzielono na 2 grupy, które uczestniczyły w wykładach z kilku dziedzin medycyny: genetyki, anatomii, biochemii, promocji zdrowia oraz fizjologii. Wszystkie zajęcia były prowadzone w sposób identyczny jak wykłady dla prawdziwych studentów. Kilkakrotnie mieliśmy okazję odwiedzić prosektorium, gdzie nad spreparowanym ciałem, wykładowcy pokazywali nam poszczególne narządy. Kilka zajęć odbyło się również w  laboratorium, gdzie zdobywaliśmy doświadczenie praktyczne; pipetowaliśmy, miareczkowaliśmy i destylowaliśmy. Poznawaliśmy działanie poszczególnych urządzeń laboratoryjnych oraz pracowaliśmy z prawdziwym materiałem bio-zakaźnym pobranym od pacjentów szpitala znajdującego się w pobliżu uczelni.

Udział w Uniwersytecie Licealisty zdecydowanie poszerzył naszą wiedzę z biologii i chemii, co na pewno zaprocentuje na maturze. Zobaczyliśmy również jak wygląda życie prawdziwego studenta medycyny i zdobyliśmy doświadczenie praktyczne – a to chyba najważniejsze.”