Od kilkunastu lat funkcjonowania w naszym liceum klas humanistycznych, w ramach realizacji programu własnego, organizowane są zajęcia filmowe. Prowadzenie tych zajęć szkoła powierzyła wykwalifikowanej kadrze z Pałacu Młodzieży w Katowicach i Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.

Dzięki przemyślanej tematyce zajęć młodzież wchodzi w piękny świat X Muzy — sięga do historii kina, poznaje gatunki filmowe, a co najważniejsze uczy się języka filmu. Wszystkie te działania zmierzają ku temu, aby wzbogacić humanistyczną wiedzę młodzieży i umożliwić jej podjęcie pierwszych prób tworzenia własnych filmów. Uczniowie mający wyobrażenie o planach filmowych, technice montażu, operowaniu kamerą filmową „bawi się” w produkcję filmów na podstawie wcześniej przygotowanych przez siebie scenariuszy.

Efekty tegorocznej pracy naszej młodzieży będzie można zobaczyć 10 czerwca od godziny 8.00 w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, gdzie uczniowie II klasy humanistycznej zaprezentują swoje filmy. Spotkaniu temu towarzyszą wielkie emocje tym bardziej, że funkcję jurorów oceniających filmy pełnić będą licealni pierwszoklasiści i ich młodsi koledzy z Gimnazjum nr 4.

Warto nadmienić, że proponowane przez nasze liceum kształcenie filmowe niekoniecznie musi mieć przełożenie na podejmowanie przez młodzież studiów o kierunkach filmoznawczych. Jest to przecież doskonała okazja na to, by przeżyć ciekawą szkolną przygodę i stać się bardziej świadomym odbiorcą filmów.

Celina Waśko