Dot Day

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day – Dzień Kropki. To wielkie święto kreatywności, talentu, odwagi w pokonywaniu ograniczeń, umacniania wiary we własne siły.

Skąd pomysł takiego święta? Otóż, Peter H. Reynolds, amerykański ilustrator oraz pisarz w 2003 roku wydał książeczkę dla dzieci zatytułowaną “The Dot” (ang. kropka). Opowiada o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

W piątkowy poranek, za sprawą nauczycieli szkolnej biblioteki, uczniowie klas 1 i 2 SP2 sympatycznie „przywitali” małą Vasthi i jej historię o kropce. Zapoznały ich z nią starsze koleżanki z klasy 8a SP i 3d z G4. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali tekstu i wpatrywali się w aktorską grę dziewcząt. Później maluchy z entuzjazmem zabrały się do malowania swoich kropek, z których powstała kolorowa wystawa w szkolnej bibliotece. Różnorodnymi kropkami przystrojona została również szatnia uczniowska. Pierwszo- i drugoklasiści zawiesili również swoje kropki na antresoli przy świetlicy.

Prowadzące – Paulina i Ania, tak wczuły się w odgrywane role, że zabawa z kropką spontanicznie przeniosła się do trzecich klas gimnazjum i do liceum. Tam dopiero dziewczyny z klubu Miłośnika Szkolnej Biblioteki dały upust swoim umiejętnościom i kreatywności, wzbogacając tekst książki o swoje sugestie. Licealiści przenieśli się w czasy początków swojej przygody ze szkołą. Wyszła z tego niezła zabawa. Należy również dodać, że obowiązkowym elementem piątkowego stroju były przeróżne kropy, kropki i kropeczki. Akcja spotkała się z ogólną sympatią uczniów i nauczycieli. O szczególną atmosferę i sprawną organizację w tym dniu zadbali wolontariusze z Klubu Młodego Wolontariusza – Szkolny Klub Caritas, pod opieką szkolnego psychologa, pedagodzy i wychowawcy.

A wszystkie atrakcje zostały udokumentowane sweet fociami, do których oglądnięcia zapraszamy 🙂

txt i foto: nauczyciele
R. Koczur, E. Trawa