Raz w miesiącu odbywają się zajęcia filmowo-prawnicze w Klubie Filmowym „Kaczątko”, działającym przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. Możliwość wyjazdu posiadają klasy humanistyczne, a także, otwarty w tym roku, profil dwujęzyczny.

Podczas takich warsztatów uczniowie mają okazję obejrzeć ciekawe filmy, spojrzeć na nie pod kątem krytycznym, a następnie, omówić przedstawiony w nich problem prawny razem z panem sędzią Adamem Mainka-Pawłowskim. Ponadto uczestnicy uczą się jak wyglądają przepisy, prawo karne czy też wyroki. Choć może wydawać się to bardzo formalne, a nawet nużące, w rzeczywistości tak nie jest. Wykłady są prowadzone w sposób nietuzinkowy, a słuchacze chętnie biorą w nich czynny udział – na ostatnich zajęciach, które odbyły się 15 listopada br., mieliśmy okazję wcielić się w role adwokatów, oskarżonych, świadków, a nawet prokuratorów i odtworzyć proces sądowy. Nie obyło się bez mentalnej walki pomiędzy stronami i odważnie wyrażanych opinii.

Miejmy nadzieję, że na następnych warsztatach czekać nas będą równie interesujące zadania oraz godne uwagi seanse. Warto także pamiętać, że prawo należy znać, dla dobra własnego oraz innych, a na pewno przyjemnie jest łączyć naukę z towarzyszącą jej swoistą rozrywką.

zobacz zdjęcia …

Weronika Machnik

drukuj