Uniwersytet Medyczny

Z inicjatywy nauczycielek biologii i chemii III LO: Małgorzaty Żmudy i Bożeny Kantor 29 września 2017 r. uczniowie klas IIIa, IIa, Ia, Ic, Id wyjechali na Dzień otwarty Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Program wyjazdu był bogaty i atrakcyjny. Uczniowie mogli zwiedzić wiele katedr i zapoznać się z metodami prowadzenia ćwiczeń, wyposażeniem sal laboratoryjnych, a także wziąć udział w przykładowych warsztatach i ćwiczeniach laboratoryjnych.

Wizyta zaczęła się wykładem inauguracyjnym o funkcjonowaniu narządów zmysłów u różnych organizmów. Młodzież mała okazję uczestniczyć w wielu ciekawych pokazach, warsztatach i doświadczeniach, które niewątpliwie poszerzą, bądź utrwalą ich wiedzę z zakresu biologii i chemii. Uczniowie oglądali pod mikroskopami plemniki, rozmaz krwi człowieka, a także mogli zobaczyć chromosomy człowieka. Licealiści zobaczyli jak można wykonać diagnostyczną elektroforezę oraz jak hoduje się tkanki i organy roślinne, mieli okazję samodzielnie wykonywać barwne reakcje chemiczne, a także zrobić własne leki. Może nieco zmęczeni ilością wiedzy teoretycznej połączonej z jej stroną praktyczną, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni uczniowie powrócili do Jaworzna. Część z nich być może znalazła inspirację na przyszłe życie studenckie i zawodowe.