Grupy z rozszerzoną geografią klas II d i III c wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu po opieką pani profesor Pędzikiewicz oraz profesora Karwickiego.

Po podróży wyboistymi sosnowieckimi drogami i krótkim spacerze znaleźliśmy się w uniwersytecie. Celem naszego wyjazdu były zajęcia z tworzenia map oraz geocachingu.

Pierwsze zajęcia, na których nauczyliśmy się tworzyć własne mapy 3D okazały się niezwykle interesujące. Nie przeszkodziły nam także krótkie przerwy związane z złośliwością rzeczy martwych (komputerów). Prowadzący warsztaty zorganizował dla nas pewnego rodzaju quiz z zakresu Geograficznych Systemów Informacyjnych. Poprawne odpowiedzi zostawały nagradzane upominkami od wydziału.

Następnie przyszła pora na zajęcia z geocachingu. Nazwa ta brzmi z pewnością nieco egzotycznie, więc pozwolę sobie wyjaśnić co to takiego. Geocaching jest to zabawa polegająca na poszukiwaniu skrytek zlokalizowanych na całym świecie za pomocą odbiorników GPS. Jest wspaniałą okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz odkrywania bliskich i dalekich atrakcyjnych miejsc. Po zajęciach teoretycznych mieliśmy okazję wypróbować tę grę w praktyce. Wyruszyliśmy więc na poszukiwanie skrytek znajdujących się w terenie sąsiadującym z uniwersytetem.

Wyjazd okazał się niezwykle przydatny. Mieliśmy okazję poznać studentów, którzy podzielili się z nami doświadczeniami związanymi z różnorodnymi zajęciami i wyjazdami organizowanymi przez uczelnię oraz poznaliśmy ofertę, jaką proponuje Uniwersytet Śląski na Wydziale Nauk o Ziemi. Chętnie jeszcze raz wybierzemy się tam ponownie.

galeria …