Dlaczego niebo jest niebieskie, jak powstaje fatamorgana, jak działają soczewki – uczniowie klas matematyczno-fizycznych Ia, IIa, IIIa III LO, mogli poznać odpowiedzi na te pytania, odwiedzając wystawę “Zagadki optyki” otwartą w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ekspozycja została podzielona na 23 stanowiska interaktywne. Każde z nich poświęcone jest innemu zjawisku. “Można zobaczyć jak powstaje fatamorgana, jak działają soczewki, mamy też duży model światłowodów, laserową harfę, na której można pograć oraz stanowisko, gdzie można poobserwować bieg promieni światła” – powiedział pomysłodawca projektu dr Dariusz Kajewski.

Ciekawostką jest tzw. krzywy pokój nazwany również przez pomysłodawcę “błędnym pokojem”. Z jego pomocą, uczniowie mogli przekonać się – jak to ujął Kajewski – “jak mózg płata nam różne figle”. “Ściany i podłogi tego pokoju są krzywe względem tego co znajduje się na zewnątrz. Kiedy wchodzimy do środka nasze oczy widzą te piony i poziomy, podczas gdy błędnik mówi nam, że jesteśmy pochyleni. Wtedy mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały. Pytanie, który sygnał wygra. To jednak zależy od cech indywidualnych człowieka” – wyjaśniał oprowadzający po wystawie dr Kajewski.

Wystawa jest pokazem interaktywnym, prezentowane zjawiska można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć. Każdy eksperyment jest opisany, dzięki czemu można się dowiedzieć np. dlaczego szklana pałeczka zanurzona w pojemniku wypełnionym wodą i olejem znika. W eksperymencie „Usłyszeć światło” uczestnicy mieli okazję potraktować światło jak struny harfy i skomponować własną melodię. Wystawa „Zagadki optyki” w nowoczesny i nietuzinkowy sposób prezentuje znane z podręczników fizyki zjawiska optyczne.

zobacz zdjęcia …

drukuj