Pałac Prezydencki

W ostatni piątek (20 maja) 40-osobowa grupa uczniów naszego liceum i gimnazjum wraz z opiekunami gościła w Pałacu Prezydenckim RP.

Ta bardzo ciekawa w swoim przebiegu wizyta była efektem zaproszenia naszej szkoły, jakie wystosowała Kancelaria Prezydenta RP, na lekcję poświęconą barwom i symbolom narodowym. Rangę spotkania prowadzonego przez Wojciecha Kolarskiego, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta, podkreślili także zaproszeni goście honorowi, m. in. Kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czy Adam Małysz, który dzięki swoim sportowym zwycięstwom rozsławiał imię Polski.

Główne założenie spotkania, będące jednocześnie ciekawą lekcją historii i patriotyzmu spełniła prezentacja multimedialna nt. „Barwy i symbole narodowe Rzeczypospolitej Polski”. Całość dopełnił jeszcze widowiskowy pokaz składania flagi narodowej zaprezentowany przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Pod koniec oficjalnej części spotkania na ręce uczniów naszej szkoły wręczono w imieniu Prezydenta RP podarunek w postaci biało-czerwonej flagi narodowej. Atrakcyjnym punktem wizyty było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła Sala Kolumnowa, Biała, Niebieska i Rokoko. Wielkie emocje wśród zwiedzających wzbudziła także Kaplica Prezydencka.

Finalnym akcentem pobytu w Pałacu Prezydenckim był poczęstunek przygotowany w Sali Ogrodu Zimowego, gdzie można także było, już nieoficjalnie, porozmawiać z gośćmi honorowymi spotkania. Największym powodzeniem cieszył się Adam Małysz, z którym młodzież nie tylko robiła pamiątkowe zdjęcia, ale też rozmawiała o jego popularności i karierze.

Cóż można jeszcze dodać — chyba tylko to, że taka lekcja patriotyzmu będzie zapamiętana przez młodzież na zawsze, a spacer po Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowymi i krótki relaks pod Kolumną Zygmunta śnić się będzie każdemu jeszcze długo.

galeria…

Celina Waśko