27 listopada uczniowie klas artystycznych III LO uczestniczyli w Rock Operze na podstawie dzieła Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Widowisko odbyło się w katowickim „Spodku” i trwało około trzech godzin, podczas których uczestnicy mieli okazję obejrzeć dwa akty znanej wszystkim powieści w niekonwencjonalnym wykonaniu.

Rockowe wydanie „Krzyżaków” to pewnością coś zupełnie nowego, coś co wcześniej wcale nie kojarzyło się nam z lekturą, z którą musieliśmy się zmierzyć na lekcji języka polskiego. Jest przepełnione muzyką, rock’n’rollem, a przede wszystkim uczuciami zawartymi we wspaniałych utworach muzycznych. Rock opera przedstawiła miłość Zbyszka i Danuśki, historię zestawiając  z teraźniejszością. Aktorzy występowali we współczesnych kostiumach na tle nowoczesnej choreografii. Sam tekst nie został już uwspółcześniony, zachowano staropolszczyznę Sienkiewicza. Rock opera „Krzyżacy” to barwne widowisko multimedialne, a przy okazji niekonwencjonalna lekcja historii.

Twórcami Rock Opery są Marcin Kołaczkowski, który zajął się scenariuszem i reżyserią, Hadrian Filip Tabęcki, którego zasługą jest muzyka oraz Jacek Korczakowski, czyli autor tekstów piosenek. Na scenie oglądaliśmy m.in. Macieja Silskiego jako Zbyszka z Bogdańca, Macieja Balcara jako Juranda ze Spychowa, Pawła Kukiza w roli Konrada von Jungingena, Artura Gadowskiego, który wcielił się w rolę króla Jagiełły oraz Olgę Szomańską, której powierzono rolę Danuśki. Największą ciekawość wzbudził właśnie Maciej Balcar, którego znamy jako wokalistę zespołu rockowego „Dżem”. Wokalista ten nie pierwszy raz występował na deskach teatru, od ponad dziesięciu lat gra w Teatrze Rozrywki, a zobaczyć go można m.in. w tytułowej roli spektaklu „Jesus Christ Superstar”.

Rock Opera „Krzyżacy” odniosła wielki sukces i grana jest już od roku 2010, a wciąż przyciąga tłumy, jak mogliśmy przekonać się w środę podczas widowiska w katowickim „Spodku”.

Izabela Sojka

drukuj