Debata oxfordzka

Tak brzmiała teza debaty oksfordzkiej, jaka odbyła się 11 lutego b.r. w Teatrze Sztuk w Jaworznie, w której zwyciężyła reprezentacja młodzieży naszego liceum.

Pomysłodawcą tej debaty był Górnośląski Związek Metropolitalny, a jej celem propagowanie zasadności powołania do życia Metropolii Silesia. Perfekcyjną organizacją przedsięwzięcia zajęło się Biuro Promocji i Informacji Miasta Jaworzna. Do udziału w tej dyskusji zostały zaproszone dwa jaworznickie licea – III i I Liceum Ogólnokształcące. Praca naszej młodzieży była bardzo intensywna – od rzetelnego przygotowania merytorycznego, przez pracę nad mową ciała, metodami opanowania stresu po opracowanie ciekawego wizerunku (zielone akcenty w ich wyglądzie nawiązywały do koloru herbu Jaworzna). Najwięcej uwagi poświęciła młodzież przygotowaniu merytorycznemu, bo przecież dawało to podstawy do trafnego obalania lub popierania tezy debaty. Zgodnie z regułą debat oksfordzkich dopiero pół godziny przed rozpoczęciem retorycznego starcia młodzież naszego liceum wylosowała stronę opozycji – miała więc trudne zadanie obalenia tezy i udowodnienia, że Metropolia Silesia nie będzie szansą dla młodzieży. Nasi licealiści poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Swoich oponentów z I LO pokonali profesjonalnym przygotowaniem merytorycznym i oratorskim, celnymi argumentami, błyskotliwością w zadawaniu pytań i podawaniu informacji. Doskonale znali także reguły debat oksfordzkich, co pozwoliło im uniknąć formalnych błędów. Zwycięstwo w tej debacie jest dla naszej szkoły cennym doświadczeniem. Pokazuje, że rzetelnością współpracy uczniów i nauczycieli sięgamy wysokich pułapów. Oponentom z I LO dziękujemy za współpracę, a naszej młodzieży gratulujemy sukcesu.

galeria…