Warsztaty z dress code’u

Pierwsze wrażenie decyduje o zdaniu, jakie osoby nas widzące, wyrabiają sobie na nasz temat. Ten najważniejszy moment, mierzący zaledwie kilkanaście sekund to bardzo mało, by zaprezentować siebie z jak najlepszej strony. Dlatego przysłowie: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” stało się mottem warsztatów przeprowadzonych w naszym liceum w środę 21 listopada  przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Jaworznie.

Uczestniczący w warsztatach przedstawiciele samorządów klasowych  bardzo szybko przekonali się o słuszności tych słów, szczególnie po obejrzeniu występu Susan Boyle w brytyjskiej edycji „Mam Talent”. Patrząc na prawie pięćdziesięcioletnią kobietę, niezadbaną, dziwacznie się zachowującą, nikt nie dawał jej szansy i nie wierzył w talent, mimo że mówiła, że śpiewa w chórze od 17 roku życia. Pierwsze wrażenie było fatalne, jednak doskonały śpiew i piękna barwa głosu zaskoczyły wszystkich, łącznie z jury, które przyznało, że przekreśliło ją na początku, zanim zaśpiewała.

Wiemy zatem, że proces wyrabiania sobie zdania na nasz temat na podstawie wyglądu jest zniekształcony przez stereotypy i odczucia emocjonalne odbiorcy. Dlatego dla samorządów klasowych, dla samorządu szkolnego tak ważne jest wywieranie dobrego wrażenia, zwłaszcza w sytuacjach oficjalnych, podczas których  reprezentują szkołę.

Panie Magdaleny wprowadziły młodzież  w arkana dress code’u, bo podczas zajęć omówiły  różne rodzaje stylizacji na wiele okazji. Każdy miał szansę, by jego stylizacja została oceniona i mógł liczyć na sugestie, co zmienić, by poprawić swój wizerunek, odpowiednio dobrać strój do typu sylwetki. Wszakże „Jak Cię widzą, tak Cię piszą!”.