Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

19 września 2017 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych III LO wyjechali na „Spotkania z Nauką” zorganizowane przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyjazd zorganizowały nauczycielki  biologii: Dorota Szczyrzyca i Małgorzata Żmuda. Tematyka całego cyklu zajęć dotyczyła praktycznej strony odkrywania tajemnic ludzkiego ciała.

Pierwszy wykład nosił tytuł „ Do tańca i od serca”. Licealiści mogli zobaczyć od strony praktycznej jak wykonuje się elektromiografię tj. zapis ruchu mięśni szkieletowych, które mięśnie wywołują ruch organizmu i czy można powstrzymać skurcze wywołane przez konkretne mięśnie. Drugi wykład przybliżył uczniom funkcjonowanie układu nerwowego. Poznali czym jest i do czego służy EEG i zaobserwowali czy można zobaczyć nasze myśli. Trzecia część „Spotkań z nauką” dotyczyła układu oddechowego i tego czym jest oddychanie. Jak oddychają nasze komórki i jak silne są ludzkie płuca. Uczniowie mogli sami sprawdzić ile tlenu zużywają ich płuca w spoczynku a ile podczas wysiłku. Licealiści aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy chętnie zgłaszali się do przeprowadzanych badań i doświadczeń.

Może nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni uczniowie powrócili do Jaworzna. Część z nich być może znalazła inspirację na przyszłe życie studenckie i zawodowe.