W dniu 15 listopada obchodzono w III Liceum Ogólnokształcącym Europejski Dzień Języków. W tym roku nauczyciele języków obcych postanowili przybliżyć społeczności uczniowskiej sposób obchodzenia świąt narodowych w różnych krajach europejskich. Biorąc pod uwagę nasze Narodowe Święto Niepodległości, które obchodziliśmy 11 listopada, mogliśmy porównać jak i kiedy świętują Niemcy, Francuzi, Rosjanie i Brytyjczycy. W małej sali gimnastycznej, przystrojonej w tym dniu barwami flag tych krajów, przedstawiono prezentacje dotyczące świąt narodowych Niemiec, Francji, Rosji i Anglii. Poznaliśmy ciekawą historię hymnu niemieckiego, dowiedzieliśmy się kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń, nawołująca do jednoczenia się Niemiec. Oglądnęliśmy fragmenty filmu przedstawiającego wydarzenia sprzed 23 lat – burzenie Muru Berlińskiego. Przyglądaliśmy się jak nasi zachodni sąsiedzi obchodzą święto narodowe : Dzień Jedności Niemiec.

Równie ciekawe były informacje na temat nieoficjalnego symbolu Francji: koguta. Oczywiście nie zabrakło także faktów historycznych, nawiązujących do obchodów święta narodowego we Francji: zburzenia bastylii, powstania Marsylianki, czy symboliki francuskich barw narodowych.

Duże zainteresowanie wzbudziło wykonanie hymnu rosyjskiego, z którym zmierzyła się uczennica kl. IIIc. Dowiedzieliśmy się także, czyj wizerunek widnieje na piersi orła w godle tego kraju i poznaliśmy datę najważniejszego święta państwowego, obchodzonego w Rosji (12 czerwca). Nauczyliśmy się odróżniać flagę rosyjską od francuskiej. Wysłuchaliśmy także wzruszającej pieśni żołnierskiej w języku rosyjskim.

Z największym aplauzem przyjęto występ uczniów prezentujących Wielką Brytanię. Na scenie zrobiło się bardzo kolorowo, przedstawiano bowiem flagi krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii: Anglii,Walii, Szkocji i Irlandii. Podziw wzbudziła także obecność na sali królowej angielskiej (w rolę wcieliła się Justyna Gacek z kl. IId), która opowiadała o obchodach Dnia Pamięci w Wielkiej Brytanii. Sherlock Holmes (Maciej Gryzik z kl. Id) podał nam ogromną ilość ciekawostek o Wielkiej Brytanii.

Po obejrzeniu pouczających prezentacji uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat świąt narodowych w Europie biorąc udział w konkursie pt. „Patriotyzm międzynarodowo”. Uczniowie musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, hymnów i dat najważniejszych świąt państwowych. Najlepiej z tymi zadaniami poradziła sobie reprezentacja z kl. IIb w składzie: Tomasz Nowak i Kamil Karlikowski, II miejsce zajęły uczennice z kl. IId: Weronika Chwalba i Katarzyna Karkoszka. Dwa trzecie miejsca przypadły kl. Ia reprezentowanej przez Joannę Płonkę i Kamila Łacha oraz kl. Ic, którą reprezentowali Agata Gontarz i Marcelina Michaj. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w dniu 18 listopada, a atrakcyjne nagrody wręczyła zwycięzcom pani dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących mgr inż.  Marta Figura, a towarzyszyła jej pani mgr Janina Plewa, wicedyrektor ZSO.

zobacz zdjęcia …