Dzień Frankofonii

Grupy francuskie z III LO oraz grupa francuska z kl. 8a SP2 przez ostatni tydzień na lekcjach języka francuskiego świętowały i świętują Dzień Frankofonii, który jak co roku przypada na dzień 20 marca.

Uczniowie wiedzą doskonale, że frankofonia przez małe „f” to wspólnota prawie 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach jako językiem ojczystym, oficjalnym czy też językiem obcym. Natomiast Frankofonia przez duże „F” to Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) zrzeszająca prawie 90 państw.

Grupa z klasy ósmej poznawała genezę symboli Republiki Francuskiej: flagi i hymnu, postaci Marianny oraz hasła: Liberté, Égalité, Fraternité.

Jedna grupa z klas drugich licealnych wykonała plakaty promujące Dzień Frankofonii. Najczęściej powtarzającym się symbolem była Wieża Eiffel’a. Oprócz niej oczywiście mapa i flaga Francji, Luwr i urocze widoczki z Paryża ale uczniowie wykorzystali także symbole mniej formalne, takie jak beret, bagietkę czy żabę. Inna grupa drugoklasistów miała lekcję o podróżach do krain i krajów frankofońskich, także tych bardzo odległych. Niemniej jak pokazują przygotowane prezentacje najbardziej atrakcyjną krainą okazała się francuska La Camargue, położona  na południu kraju w delcie Rodanu.

Grupa maturalna poznawała słownictwo – 10 słów wybranych do corocznego konkursu “Dis-moi dix mots”. W tym roku hasłem przewodnim było słowo “l’air” czyli powietrze jako bogactwo naturalne kojarzące się z życiem, energią, zdrowiem. Siedem słów, które najbardziej przypadły grupie do gustu możecie oglądać na zdjęciu.

Świętowanie trwa dalej, tyle że on-line. Cała społeczność szkolna została poinformowana o ofercie Instytutu Francuskiego pt. Festiwal Frankofonii 2021. Warto zobaczyć Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece, warto zapoznać się z literaturą oraz projektami edukacyjnymi.