Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

27 listopada 2015 roku konkursem wiedzy i ADIS rozpoczęliśmy w III LO kolejny już raz Światowy Dzień AIDS. Obchody tego dnia niosą przesłanie współczucia, nadziei oraz solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV i AIDS w naszym kraju na całym świecie.

Symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi stała się CZERWONA KOKARDKA. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991 r. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności – nie tylko gniew czy walka, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HV i AIDS.

W III LO przygotowania do obchodów Światowego Dnia AIDS zaczęły się już tydzień wcześniej wystawą posterów o tematyce HIV/AIDS. Pieczę nad wystawą jak i konkursem wiedzy o HIV/AIDS tradycyjnie, jak już od wieku lat przejęła p. Małgorzata Żmuda – nauczycielka biologii. Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS to  przedsięwzięcie organizowane od wielu lat w III LO,  ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS przez p. M. Żmudę.

W konkursie wzięło udział 16 dwuosobowych zespołów uczniowskich z III LO, a także Gimnazjum nr 4, którzy rozwiązywali test  na trzech poziomach trudności tj. dla gimnazjalistów, uczniów klas I LO oraz uczniów klas II i III liceum – test wielokrotnego wyboru składający się z 28 do 31 pytań. Młodzież odpowiadała na pytania m.in.: w jakich krajach występuje najwięcej zachorowań na HIV/AIDS, jak przebiega cały proces chorobowy, jakie są drogi przenoszenia wirusa HIV i jakie są  choroby oportunistyczne, kiedy po raz pierwszy w Polsce i na świecie pojawiły się pierwsze przypadki zachorowania na  AIDS.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Pytania były łatwiejsze i bardzo trudne w zależności od poziomu. Oprócz materiału, który był omawiany na zajęciach szkolnych, uczniowie musieli również pogłębić swoje wiadomości korzystając z różnych źródeł informacji. Przedsięwzięciu towarzyszyła prezentacja spotów reklamowych i filmów o tematyce HIV/AIDS przygotowanych przez uczennice z klasy IIe. Konkurs otworzyła pani dyrektor III Marta Figura życząc sukcesów wszystkim jego uczestnikom .

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III  LO – klasy I LO:

• I miejsce zespół kl. I d: Weronika Kopciak i Poznańska Anna,
  • II miejsce zespół kl. I a: Piotr Słowik i Patryk Wronka,
  • III miejsce zespół kl. I c: Nikita Zychowska i Katarzyna Kardas.

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III  LO – klasy II i III LO:

• I miejsce zespół kl. III b: Martyna Roczkalska i Sara Olszyńska,
  • II miejsce zespół kl. III d: Ada Meirowska i Dominika Budak,
  • III miejsce zespół kl. II e: Weronka Ganobis i Joanna Staroń.

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III  LO – klasy gimnazjalne:

• I miejsce zespół kl. 3 f : Kinga Stocerz i Magdalena Paraszczuk,
  • II miejsce zespół kl. 3d: Aleksandra Guzik i Julia Herman,
  • III miejsce zespół kl. 3 b: Julia Ochmańska i Nikola Musiał.

galeria …