Noc Naukowców

Kolejny raz najbardziej spragnieni naukowych atrakcji i jednocześnie najbardziej wytrwali uczniowie i nauczyciele wzięli udział w szkolnym nocnym maratonie naukowym.

Tegoroczna Noc Naukowców rozpoczęła się 16 marca o godzinie 18:00.

W pierwszej części Nocy wysłuchaliśmy serii wykładów. Trzy z nich poprowadzili nasi Goście z Uniwersytetu Śląskiego:  dr inż. Sylwia Golba – „Polimery, które zmieniły świat” oraz dr hab. Armand Cholewka – „Pokonać nowotwór” i  „Wykorzystanie ekstremalnych temperatur w medycynie” . W tym roku po raz pierwszy zajęcia poprowadzili dla nas absolwenci III LO, mówiąc o swoich pasjach, pracy naukowej, wykorzystaniu wiedzy w praktyce: mgr inż. Marcin Moździerz, doktorant AGH w Krakowie – „Od żaby do smartfona, czyli ogniwa elektrochemiczne”, mgr inż. Sylwester Szewczyk, firma Aptiv, absolwent AGH – „Matematyka w Automotive” oraz Michał Erd, student III roku AGH – „Od fotografii do modelu”. Spotkanie z przedstawicielami uczelni było też znakomitą okazją dla maturzystów do rozmowy na temat wyboru kierunku studiów.

Po serii wykładów krótkie zajęcia sportowe poprowadził mgr Piotr Bąba.

Po północy rozpoczęła się druga – warsztatowa część Nocy. Kolejne zajęcia poprowadzili już nauczyciele III LO: „Uzbrojony, czyli zaszczepiony” mgr inż. Małgorzata Żmuda,  „Prawdopodobieństwo wokół nas” mgr Dorota Mocek oraz „Rozruszaj swój mózg! EEG Biofeedback” mgr Angelika Lelek. Uczestnicy spotkania wykonywali doświadczenia Pchemiczne, które przygotowała mgr Bożena Kantor i uczennice grupy bio-chem z klasy 2a. Nauczyciel informatyki mgr inż. Marcin Gut oraz przedstawiciele mat-fiz-inf klasy 2a i 1a prowadzili warsztaty informatyczne dotyczące projektowania gier i robotyki. Świetnie przygotowane zajęcia nie pozwoliły uczestnikom zasnąć, mimo późnej pory.

W ostatniej części Nocy miała miejsce projekcja filmu przedstawiającego sylwetkę Steve’a Jobsa, założyciela Apple.

Noc zakończyła się w sobotę 17 marca o godzinie 6.00. Wszyscy zgodnie powtarzali, że 12 godzin minęło im bardzo szybko, no i że warto było  wziąć udział w tym naukowym maratonie.

Organizatorkami tegorocznej Nocy były Panie: Dorota Mocek, Małgorzata Żmuda, Bożena Kantor, a opiekę nad uczniami sprawowały dodatkowo Panie Angelika Lelek, Ewa Latko i Agnieszka Król.