4 grudnia odbył się kolejny wyjazd profilowy grup matematyczno-fizyczno-informatycznych i ekonomicznych 1a i 2a, zorganizowany przez prof. Dorotę Mocek i prof. Bernadettę Pabiszczak. Tym razem uczestniczyliśmy w wykładach z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Pedagogicznym i ciekawych warsztatach fizycznych w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Instytut Matematyki zachwyca nas za każdym razem, gdy tam jesteśmy. Tym razem w nowoczesnej auli wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu dr. Marcina Dumnickiego „Do czego krasnoludkom teoria kodowania?”. Prowadzący przedstawił pewną zagadkę, którą muszą rozwiązać krasnoludki. W jej rozwiązaniu pomogła teoria kodowania. W zaskakujący i ciekawy sposób przedstawiono problem prowadzący do wyjaśnienia, dlaczego siedmiu krasnoludków to ich optymalna liczba.

Drugim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Zwiedziliśmy tam wystawę interaktywną, pt. “Więcej światła!”. Prowadząca zajęcia przybliżyła nam naturę światła oraz sposoby jego wytwarzania na przykładzie: żarówki, świetlówki i diody LED. Na wystawie zaprezentowano zabytkowe żarówki i przedstawiono historię źródeł światła, od tradycyjnej żarówki, do współczesnej diody LED. Na 20 stanowiskach interaktywnych mogliśmy porównać wady i zalety lamp, sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych. Dzięki prostym oświadczeniom, przypomniano nam podstawowe metody przetwarzania energii elektrycznej na światło, w tym metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach i bardziej wydajną luminescencję, czyli świecenie bez udziału wysokiej temperatury, stosowaną w świetlówkach i diodach LED.

Druga wystawa- „Z dziejów polskiej motoryzacji”- przeniosła nas w czasie w głąb historii polskiego przemysłu komunikacyjnego. Zaprezentowano samochody i motocykle produkowane w Polsce na licencjach zagranicznych bądź stanowiące rodzime projekty: warszawy, syreny, fiaty z różnych lat produkcji. Do unikatowych obiektów należały prezentowane prototypy pojazdów, które nigdy nie weszły do produkcji seryjnej, jak mikrosamochód Smyk z 1957 roku czy samochód o jednobryłowym nadwoziu – FSM 106 Beskid z 1984 roku.

Pobyt w Krakowie zakończył wykład na Uniwersytecie Pedagogicznym, który wygłosił dr Zbigniew Powązka, długoletni wykładowca na tej uczelni. Spotkanie dotyczyło wizualizacji wybranych treści matematyki szkolnej i zostało zorganizowane przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

galeria …

drukuj