Święto Liczby π

Dnia 15 marca, uczniowie profilu biologiczno-chemicznego oraz dwujęzycznego klas pierwszych, wybrali się wraz z nauczycielką chemii- panią profesor Bożeną Kantor, na pokazy i wykłady, organizowane z okazji Święta Liczby π.

Zajęcia miały miejsce w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć efektowne doświadczenia, które udowodniły, że chemia to nie tylko nudne liczby i trudne nazwy, ale również widowiskowe reakcje i spektakularne doświadczenia audio-wizualne. Zobaczyć można było takie zjawiska jak gwałtowny rozkład wody utlenionej zwany “lokomotywą”, zmieniający kolor roztwór znany jako “kameleon”, a nawet model mini silnika rakietowego napędzanego prażynkami i ciekłym tlenem.

Uczniowie mogli się również poczuć jak prawdziwi studenci, wysłuchując wykładu na temat pseudo medycyny i alternatywnych sposobów leczenia. Nie zabrakło również chwili rozrywki w postaci zajęć laboratoryjnych na temat cieczy nienewtonowskich. Pod opieką studentek chemii powstało wiele popularnych ostatnimi czasy slime’ów.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu jednomyślnie stwierdzili, że bardzo im się podobało i nie sądzili, że chemia może być tak fascynująca.