Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

W dniu 7 października 2016 r. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych wyjechali na Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i uczestniczyli w Dniu Otwartym. Program wyjazdu był bogaty i atrakcyjny. Uczniowie mogli zwiedzić wiele katedr i zapoznać się z metodami prowadzenia ćwiczeń, wyposażeniem sal laboratoryjnych, a także brać udział w przykładowych warsztatach i ćwiczeniach laboratoryjnych.

Oglądali pod mikroskopami rozmaz krwi człowieka, a także zobaczyli jak oznacza się grupy krwi, mogli zobaczyć chromosomy człowieka pod mikroskopem, a także dowiedzieli się jak analizuje się je pod kątem aberracji chromosomowych. Licealiści zobaczyli jak hoduje się tkanki i organy roślinne, mieli okazję zobaczyć świecące bakterie i samodzielnie wykonywać barwne reakcje chemiczne, a także zrobić własne leki w specjalnych kapsułkach (oczywiście bezpieczne – bo z cukru i soli kuchennej). Może nieco zmęczeni ilością wiedzy teoretycznej połączonej z jej stroną praktyczną, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni uczniowie powrócili do Jaworzna. Część z nich być może znalazła inspirację na przyszłe życie studenckie i zawodowe.