W dniu 19 listopada 2021r. uczniowie brali udział w happeningu z okazji obchodzonego Światowego Dnia Rzucania Palenia Papierosów. Pani pedagog i pani psycholog we współpracy ze Stacja Sanitarno -Epidemiologiczną w Jaworznie reprezentowaną przez panią Justynę Więcławek prowadziły ciekawe eksperymenty z dymem papierosowym. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

W trakcie happeningu uczniowie mieli okazję założć alkogogle i narkogogle służące do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu i narkotyków. Poczuli osobiście jak obniża się koncentracja, spowalnia czas reakcji, zniekształca widziany obraz, jak trudno ocenić odległość. Otrzymali również ulotki promujące zdrowy tryb życia bez nałogów i używek.

Dziękujemy wspaniałej młodzieży za aktywny udział w akcji i życzymy życia bez dymu.