Zapusty to polska nazwa karnawału. Spośród wielu tradycji zapustowych najbardziej znane są: tłusty czwartek i ostatki. W niektórych regionach Polski do dzisiaj zachował się obyczaj chodzenia przebierańców w zapusty. Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego przypomnieli o tym pięknym, zanikającym polskim zwyczaju. W tłusty czwartek postacie kolędników – anioły, diabły, cyganie, kozy, turoń, śmierć ruszyły w pochód po naszej szkole, a następnie przeszły ulicami Jaworzna śpiewając „Kolędnicy – wędrownicy”. Przebierańcy częstowali przechodniów pączkami i jabłkami. Mieliśmy także okazję odwiedzić Urząd Miejski, w którym przedstawiliśmy inscenizację o kolędnikach. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, pochód wzbudził niemałe poruszenie i zainteresowanie wśród mieszkańców Jaworzna. Mamy nadzieję, że będziemy mieć okazję jeszcze jeden niejeden raz zaskoczyć społeczność jaworznicką.