Life shrinks or expands in proportion to one’s courage (Anais Nin – francuska pisarka)

 „Życie kurczy się lub rozwija proporcjonalnie do czyjejś odwagi” – temu, żeby mieć odwagę mierzyć wysoko i wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego do zdobycia nieprzeciętnego wykształcenia i przeżycia wspaniałej przygody poświęcone były zajęcia poprowadzone 26 maja przez naszą anglistkę, panią Barbarę Kaszycę. Opowiadając o swoich wspomnieniach z półrocznego pobytu na studiach w Yorku w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus, pani Kaszyca pokazała, że taki wyjazd za granicę podczas studiów jest w zasięgu każdego z nas – wystarczy odrobina odwagi i… dobra znajomość języka angielskiego. W zamian przeżyć można przygodę życia, studiując i przebywając na co dzień z ludźmi z całego świata oraz zdobyć cenne doświadczenia, które będą procentowały jeszcze przez lata.

Zajęcia pokazały nam, jak wiele drzwi otwiera umiejętność płynnego posługiwania się językiem angielskim. Oprócz wyjazdu na studia za granicę, można wybrać również bardzo ciekawe                              i różnorodne kierunki studiów w Polsce, prowadzone w całości w języku angielskim. Pani Kaszyca przybliżyła nam ofertę studiów w języku angielskim na uczelniach naszego regionu, m.in. medycyna, biznes międzynarodowy, automatyka, elektronika i telekomunikacja, biotechnologia, informatyka, stosunki międzynarodowe, antyk i archeologia, prawo międzynarodowe i europejskie.

Jednak prawdziwym „gwoździem programu” była wideokonferencja przez Skypa z Aną Gabrielą Ramirez Cuellar – Meksykanką, która studiuje obecnie w Wielkiej Brytanii na kierunku elektrotechnika i odnawialne źródła energii. Gabi opowiedziała o tym, dlaczego zdecydowała się wyjechać na studia za granicę oraz jak wygląda jej życie w Anglii i studiowanie w języku obcym. Zaznaczyła, że kluczem do sukcesu była dla niej znajomość języka angielskiego, bo nawet gdyby wybrała studia w innym europejskim kraju, i tak byłyby one prowadzone w tym języku. Co więcej, przebywając w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku studentów, to właśnie znajomość angielskiego umożliwia jej zawieranie znajomości z ludźmi z całego świata. Gabi opowiedziała nam również o swojej ojczyźnie i o tym, co najbardziej podobało jej się w naszym kraju, który odwiedziła dwa lata temu.

Ta niecodzienna lekcja, razem z niedawnym spotkaniem z absolwentem naszej szkoły Michałem Dzierwą, który studiuje obecnie w Anglii, być może stanie się inspiracją dla wielu z nas do tego, żeby nadal szlifować swoje umiejętności językowe. Dobra znajomość angielskiego naprawdę otwiera drzwi na świat i daje ogromne możliwości. Może te zajęcia dodadzą nam odwagi, żeby za kilka lat wybrać studia w języku angielskim w Polsce lub za granicą, czy też stawić czoła przygodzie jaką jest stypendium Erasmusa.

Keep trying,

Keep reaching,

Keep dreaming!

drukuj