Już tradycyjnie z okazji Dnia Ziemi w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się okolicznościowy apel. Uczestniczyli w nim dyrekcja, przedstawiciele grona pedagogicznego, uczniowie III LO oraz przedstawiciele Gimnazjum nr 4.

               Tematyka uroczystości poruszała problemy degradacji środowiska naturalnego, która przybiera ostatnio rozmiary globalne poprzez efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, dziurę ozonową, erozję gleby, smog, czy zanieczyszczenia wód i inne,

               Przypomniano krótką historię Dnia Ziemi na świecie i w Polsce. Zwrócono uwagę na fakt, że Polacy nie mają głębokiej świadomości o  konieczności oszczędzania zasobów natury w swoim codziennym postępowaniu, nie są także przyzwyczajeni do działań ekologicznych w praktyce.  Będąc członkiem Unii Europejskiej powinniśmy umieć chronić otaczający nas świat przyrody i upominać tych, którzy tego nie robią.

               W III LO edukacja ekologiczna prowadzona jest na wielu płaszczyznach przez cały rok, nie tylko z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie przygotowują na lekcje projekty o tematyce ekologicznej, prezentacje multimedialne, postery, filmy, a nawet scenki kabaretowe, uczestniczą w sympozjach i konkursach ekologicznych organizowanych na terenie miasta
i województwa.

            Uczestnicy apelu mogli zobaczyć różne propozycje z codziennego życia, co i jak my sami możemy zaoszczędzić chroniąc tym samym zasoby środowiska, pomagając jednocześnie naszej planecie i sobie samym. Na apelu przedstawiono prezentację na temat walorów przyrodniczych Jaworzna oraz film przygotowany przez uczniów klasy IIII c (obecnie już jej absolwentów) z ekologicznym przesłaniem jej autorów.  Powtórzę za autorami filmu „Jeśli wszyscy razem się postaramy to zdołamy ocalić Ziemię, zadbać o naszą wspólną przyszłość, razem zdołamy ocalić i odmienić świat”.  Jeśli to zaczniemy robić i wcielać w życie – to nie będą puste slogany. Edukacja ekologiczna nie musi być nudna – wręcz przeciwnie, może wyzwalać wiele inicjatyw i  kreatywności,  jeżeli padnie na podatny grunt. Już od najmłodszych lat należy promować dobre wzorce, wtedy jest szansa na uratowanie naszej matki Ziemi.

Małgorzata Żmuda

[print_gllr id=2053]

drukuj