14 marca 2013 roku w naszym liceum kolejny raz obchodzono Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Organizatorami imprezy były mgr Dorota Mocek i mgr Bernadetta Pabiszczak, które wraz z uczniami klas IIIa i IIa o profilach matematyczno-fizyczno-informatycznym oraz biologiczno-chemicznym przygotowały uroczystość we wszystkich jej odsłonach.

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy (…)”
    W. Szymborska „Liczba Pi”

Podczas drugiej części uroczystości III LO gościło jaworznickich gimnazjalistów, którzy w trzyosobowych drużynach rywalizowali ze sobą w ramach „III Jaworznickiego Konkursu Zadań Interdyscyplinarnych”. W tym roku w zmaganiach wzięły udział 22 zespoły. Uczniowie rozwiązywali test , złożony z 40 zadań zamkniętych, których treści nawiązywały do zagadnień z matematyki, fizyki, biologii, chemii, geografii i informatyki. Zadania wymagały umiejętności logicznego myślenia, wyciągania wniosków, powiązania wiedzy z różnych dziedzin. Niektóre z nich sformułowane były w języku angielskim. Wyniki uczestników wskazują, że test nie był łatwy.

I miejsce zajęła drużyna w składzie: Paweł Stachel, Michał Zymon, Adrian Dyląg. II miejsce należy do dwóch zespołów: Adam Stano, Franciszek Magiera, Grzegorz Ryskalok oraz Łukasz Migas, Maciej Kiciński, Bartosz Hałas. III miejsce zajęli: Ewa Szadkowska, Filip Przybycień i Kamil Doległo. Dla drużyn zwycięskich ufundowano nagrody.

Po konkursowych zmaganiach gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w interdyscyplinarnych warsztatach, które prowadzili dla nich nauczyciele (mgr Celina Jadamus, mgr Renata Szczepanik, mgr Dorota Szczyrzyca, mgr Dorota Mocek, mgr Bernadetta Pabiszczak) i uczniowie klas matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych. Trzecioklasiści wzięli udział w pokazie doświadczeń fizycznych, chemicznych, w eksperymencie biologicznym, rozwiązywali zadania z geografii, zobaczyli też zastosowanie  prostych całek oznaczonych w obliczaniu pola figury na warsztatach matematycznych oraz zapoznali się z wynikami pracy licealistów dotyczącej programowania robotów na warsztatach informatycznych.

Wzorem lat ubiegłych 15 marca uczniowie klas Ia, IIa, IIIa III LO wzięli udział w obchodach Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uczestniczyli w pokazie „Wystrzałowa fizyka”, wysłuchali wykładów „O rzeczach niemożliwych” i „Matematyka na tropie zbrodni”, w niekonwencjonalny sposób pokazujących zastosowanie matematyki, a także w wykładzie „Nie jeden świat”, odnoszącym się do zagadnień fizyki kwantowej oraz w wykładzie „Współczesne metody leczenia nowotworów”.

Święto Liczby Pi już na stałe wpisało się w kalendarz imprez III LO. Dla uczniów klas ścisłych to kolejna okazja do zaprezentowania swojej wiedzy oraz do udziału w tematycznych prelekcjach i pokazach. Dla humanistów natomiast stanowi ono możliwość nieco odmiennego obcowania z naukami ścisłymi.

[print_gllr id=1614 display=short]