Dzień Przedsiębiorczości

5 grudnia podczas Dnia Przedsiębiorczości do naszego liceum przybyli goście, którzy prezentowali różne możliwości działalności gospodarczej i pracy w zawodach związanych z medycyną i nowymi technologiami.

Dr Patrycja Kłósek właścicielka firmy „Paleta Diet”, wyróżniona w konkursie „Przedsiębiorcze Jaworzno” organizowanym przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą mówiła o prowadzeniu własnej działalności w zawodzie dietetyk. Głównym tematem było podkreślenie roli tworzenia marki osobistej w biznesie w zawodach medycznych, stawiania sobie celów i systematycznego dążenia do ich realizacji oraz do tworzenia oferty adekwatnej do potrzeb klienta. Każda inwestycja w siebie, własny rozwój podnosi też wartość naszej osobistej marki i, a profesjonalizm czyni nas bardziej rozpoznawalnymi i cenionymi. Słowa pani prelegent, że warto stanąć na Giewoncie, nie tylko na Krupówkach, by podziwiać Tatry na pewno zapadły w serca i skłoniły nas do refleksji na temat własnych celów i ich realizacji.

Drugi gość, specjalista ds. public relations firmy Wodociągi Jaworzno sp. z o. o., pan Sławomir Grucel mówił o zapotrzebowaniu na specjalistów nowych technologii w takich firmach komunalnych jak miejskie wodociągi oraz o wymaganiach stawianych przez pracodawców i o ofercie ze strony zatrudniających skierowanej do potencjalnych pracowników. „Dobra woda z automatu”- a taki był temat prelekcji- jest wynikiem pracy wielu specjalistów, głównie w branży automatyki przemysłowej, co zaskoczyło wielu słuchaczy. Rozwój technologiczny wprowadza nas w XXI wiek, ale stawia też wyższe wymagania pracownikom. Człowieka zastępuje robot, maszyna, a dobra woda z kranu w Jaworznie to efekt działania dobrych maszyn i wykwalifikowanych ludzi.

O tym, jak wiele możliwości rynkowych daje młodym ludziom zawód informatyka, przekonywał programista, pan Bartosz Beza, właściciel firmy Skaftos. Dzieląc się swoim doświadczeniem z wielu miejsc pracy od małych firm przez korporacje i własną działalność gospodarczą pokazał, że w branży informatycznej dzieje się naprawdę dużo, a informatyk może się specjalizować w działalności od zakładania sieci, przez bazy dany, Big Data, języki programowania po aplikacje mobilne. Trzeba zapału, pasji i ciężkiej pracy, by odnieść sukces. Chyba jak w każdym zawodzie. W przypadku programisty jeszcze trzeba prócz logicznego myślenia i znajomości struktur języka programowania trochę wyobraźni, by umieć znaleźć proste i skuteczne rozwiązanie problemu.

drukuj