Biblioteka ZSO. Wincenty Drabik

27 listopada 2017 r. w bibliotece ZSO w Jaworznie zaprezentowano muzealną wystawę pt. „Wincenty Drabik. Teatr malarski” poświęconą życiu i działalności Wincentego Drabika – jaworznianina, wybitnego polskiego scenografa okresu międzywojennego, ucznia Stanisława Wyspiańskiego.

Przy tej okazji gościliśmy pracownika Muzeum Miasta Jaworzna – panią kustosz Iwonę Brandys, która poprzez interesujące prelekcje przybliżyła naszym uczniom (liceum: 1b, 2c, gimnazjum: 2b, 2e i 7a szkoły podstawowej) dokonania artysty w dziedzinie scenografii i jego znaczący wkład w rozwój teatru polskiego.

Wincenty Drabik projektował scenografie do licznych sztuk w Teatrze Wielkim, Teatrze Rozmaitości, Teatrze Letnim i innych. Początkowo tworzył w stylu impresjonistycznym, późniejsze jego prace były realizowane w stylu ekspresjonistycznym. Wykorzystywał folklor krakowski i podhalański. Jego nowatorskie rozwiązania w dziedzinie scenografii sprawiły, iż scenografia wcześniej niedoceniana, teraz stała się ważnym elementem przedstawienia teatralnego. Wincenty Drabik zasłynął również jako malarz i projektant kostiumów teatralnych.

Do obejrzenia wystawy zapraszają nauczyciele bibliotekarze.

txt.: G. Zając, foto: R. Koczur