Światowy Dzień AIDS

30 listopada 2017 roku konkursem wiedzy o ADIS rozpoczęliśmy w III LO kolejny już raz Światowy Dzień AIDS. Obchody tego dnia niosą przesłanie współczucia, nadziei oraz solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV i AIDS w naszym kraju na całym świecie. Symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich rodzinami i przyjaciółmi stała się CZERWONA KOKARDKA.

W III LO przygotowania do obchodów Światowego Dnia AIDS zaczęły się już tydzień wcześniej wystawą posterów o tematyce HIV/AIDS. Pieczę nad wystawą jak i konkursem wiedzy o HIV/AIDS tradycyjnie, jak już od wieku lat przyjęła p. Małgorzata Żmuda – nauczycielka biologii. Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS to  przedsięwzięcie organizowane od wielu lat w III LO,  ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS przez p. M. Żmudę.

W konkursie wzięło udział 16 dwuosobowych zespołów uczniowskich z III LO, a także Gimnazjum nr 4, którzy rozwiązywali na trzech poziomach trudności – test wielokrotnego wyboru składający się z 20 do 31 pytań. Młodzież odpowiadała na pytania m.in.: w jakich krajach występuje najwięcej zachorowań na HIV/AIDS, jak przebiega cały proces chorobowy, jakie są drogi przenoszenia wirusa HIV.

Honorowym gościem, a zarazem członkiem jury była p. Katarzyna Domagała z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Jaworznie, zajmująca się oświatą zdrowotną. Przed zmaganiami konkursowymi cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać okolicznościowej audycji przygotowanej przez szkolne radio. Honorowym gościem była także p. Katarzyna Domagała, która przybliżyła słuchaczom najważniejsze informacje na temat wirusa HIV i choroby AIDS oraz profilaktyczne działania stacji SANEPID.

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III LO – poziom podstawowy:
I miejsce zespół kl. I a: Julia Warzecha i Katarzyna Olej,
II miejsce zespół kl. I c: Julia Kątny i Oliwia Jasicka,
III miejsce zespół kl. III c: Katarzyna Kardas i Nikita Zychowska.

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III LO – poziom rozszerzony:
I miejsce zespół kl. II a: Kinga Stocerz i Katarzyna Wędzicha,
II miejsce zespół kl. III a: Agata Kul,
III miejsce zespół kl. III d: Weronika Kopciak i Klaudia Stawarska.

Wyniki szkolnego konkurs wiedzy o HIV/AIDS w III LO – Klasy gimnazjalne:
I miejsce zespół kl. 3 f : Anna Macuda i Jga Musiorska,
II miejsce zespół kl. 3 d: Anna Tokarska i Aleksandra Mistarz,
III miejsce zespół kl. 3 a: Katarzyna Olesik i Dominika Cierpich.