Dzień Ziemi

Już tradycyjnie, z okazji Dnia Ziemi 2017 w III Liceum Ogólnokształcącym odbywa się szereg imprez towarzyszących obchodom tego święta. Edukacja ekologiczna prowadzona jest na wielu płaszczyznach przez cały rok, nie tylko z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie przygotowują na lekcje projekty o tematyce ekologicznej, prezentacje multimedialne, postery, filmy, a nawet scenki kabaretowe, uczestniczą w sympozjach i konkursach ekologicznych organizowanych na terenie miasta i województwa.

W bieżącym roku oprócz wystawy posterów i tradycyjnego poruszania w/w tematyki na lekcjach biologii z panią Małgorzatą Żmudą uczniowie przygotowywali także filmy o tematyce ekologicznej. Zwieńczeniem obchodów był przegląd filmów ekologicznych, w którym uczestniczyli uczniowie III LO oraz uczniowie Gimnazjum nr 4. W uroczystości uczestniczyła p. wicedyrektor Maria Trocińska, a zainaugurowała p. wicedyrektor Janina Plewa.

Najpierw przypomniano krótką historię Dnia Ziemi na świecie i w Polsce. Zwrócono uwagę na fakt, że Polacy nie mają głębokiej świadomości o konieczności oszczędzania zasobów natury w swoim codziennym postępowaniu, nie są także przyzwyczajeni do działań ekologicznych w praktyce. Będąc członkiem Unii Europejskiej powinniśmy umieć chronić otaczający nas świat przyrody i upominać tych, którzy tego nie robią.

Uczestnicy przeglądu mogli zobaczyć różne propozycje z codziennego życia, co i jak my sami możemy zaoszczędzić chroniąc tym samym zasoby środowiska, pomagając jednocześnie naszej planecie i sobie samym. Tematyka filmów poruszała problemy degradacji środowiska naturalnego, która przybiera ostatnio rozmiary globalne poprzez efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, dziurę ozonową, zanieczyszczenia powietrza i smog, Szczególną uwagę zwrócono na problem dzikich wysypisk. Przesłaniem filmów był bezpośredni przekaz do publiczności, żeby wszyscy razem się postarali zadbać o wspólną przyszłość i odmienić świat.

Najlepszy film wybierany był przez publiczność, każdy uczestnik mógł zagłosować na jeden z 9 filmów biorących udział w przeglądzie. Najlepszym okazał się film pt. „Ekoduch” przygotowany przez uczennice z kasy Ia: Kingę Stocerz, Katarzynę Wędzichę i Ludmiłę Marcinkowską, gimnazjaliści docenili także film Klaudii Stawarskiej z klasy II d.

Edukacja ekologiczna nie musi być nudna – wręcz przeciwnie, może wyzwalać wiele inicjatyw i kreatywności, jeżeli padnie na podatny grunt. Już od najmłodszych lat należy promować dobre wzorce, wtedy jest szansa na uratowanie naszej matki Ziemi.

Małgorzata Żmuda

drukuj