Apel Śląskiego Kuratora Oświaty
do dyrektorów szkół i placówek
oraz rodziców uczniów z terenu województwa śląskiego

Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek,
w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, przypadającymi dla województwa śląskiego w terminie od 11 lutego do 24 lutego 2013 r., zwracam się do Państwa z prośbą o przypomnienie dzieciom i młodzieży zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz zwrócenia uwagi na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zagrażające im podczas trwania wypoczynku.

Szanowni Rodzice,
organizując dzieciom czas wolny od zajęć szkolnych, proszę zwrócić uwagę na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne oraz pamiętać, aby w trakcie zabaw i uprawiania sportów zimowych, korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i uprawnionych. Powinny to być miejsca i obiekty odpowiednio przygotowane, na których coraz częściej można korzystać z fachowej opieki instruktorskiej. Przypominam także, że zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. 2011 r. Nr 208, poz. 1241) osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Jest to obowiązek egzekwowany od osób pełniących opiekę nad osobą do ukończenia 16 roku życia pod karą grzywny. Jednocześnie należy pamiętać, aby sprzęt sportowy, z którego korzystają dzieci i młodzież był sprawny, sprawdzany przed każdym użyciem, a przede wszystkim dostosowany do umiejętności i wieku dziecka.

Ułatwieniem dla Państwa jest baza wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zgłoszony do kuratorium. Baza wypoczynku znajduje się pod adresem wypoczynek.men.gov.pl

Szanowani Państwo,
zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest naszą wspólną troską, proszę zatem o skuteczne i przemyślane działania w tym zakresie.

Śląski Kurator Oświaty

mgr Stanisław Faber