warsztaty ekologiczne

Z inicjatwy nauczycielki biologii p. Małgorzaty Żmudy, w dniach od 19 do 20 października, uczniowie wszystch klas pierwszych III Liceum Ogólnokształcącego wyjechali na dwudniowe integracyjne warsztaty ekologiczne do Olsztyna koło Częstochowy. Był to wyjazd dzięki któremu uczniowie mieli wyjątkową okazję lepiej się poznać, zintegrować oraz nawiązać międzyklasowe relacje. Troskliwą opiekę nad licealistami z III LO, oprócz p. Małgorzaty Żmudy- wychowawczyni klasy Ia, sprawowały wychowawczynie pozostałych klas pierwszych panie: Celina Waśko, Bogusława Goryczka, Joanna Wyżlic, a także szkolna psycholog Angelika Lelek i ksiądz Andrzej Żuławiński.

Wszyscy uczestnicy w dobrych nastrojach, podekscytowani i optymistycznie nastawieni do tej wyprawy, stawili się punktualnie na miejscu zbiórki. Podróż do Olsztyna przebiegła bezpiecznie. Uczestnicy wyjazdu zakwaterowani zostali w pięknym Hotelu Jurajskim, położonym w okolicach urokliwych ruin zamku w Olsztynie. Do zajęć warsztatowych uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Program wyjazdu był bogaty i urozmaicony z racji jego naukowego charakteru. Był czas na piesze wycieczki po jurajskich szlakach, które wiodły przez okoliczny szczyt – tutejszy Giewont, kamieniołom, jaskinie oraz piękne lasy i łąki, gdzie można było zobaczyć wyjątkowe okazy skał oraz roślin flory jesiennej. Uczniowie wspólnie rozwiązywali też zadania przygotowane przez panią psycholog. W drugim dniu odbyły się kolejne zajęcia warsztatowe związane z poznawaniem środowiska naturalnego w Złotym Potoku i urokliwym rezerwacie Parkowe.

Oprócz zajęć merytorycznych organizatorzy zadbali o integrację i wypoczynek. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się dyskoteką, dziki której uczniowie mieli okazję lepiej się poznać, zintegrować i polubić. Uczestnicy wyjazdu zadowoleni i pełni wrażeń powrócili w godzinach popołudniowych do Jaworzna. Warto dodać, że warsztaty ekologiczne miały bardzo atrakcyjną cenę, ponieważ były dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a zorganizowane przez Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej, z którym od lat współpracuje p. Małgorzata Żmuda.

galeria …