Dnia 27 maja o godzinie 9.30 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach, filia w Jaworznie odbyła się gala laureatów konkursu na wiersze o zawodach „Świat zawodów”, którego organizatorami były dwie szkoły: III Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie.

Zmagania z poezją, tworzenie jej na określony temat i dla określonego odbiorcy okazały się dla uczestników konkursu nie lada wyzwaniem. Podjęli je jednak gimnazjaliści, dla których był dedykowany konkurs, a efekty ich wysiłków doceniło jury, które pracowało pod przewodnictwem pani Barbary Chuderskiej – metodyka j. polskiego oraz pana Wiesława Drobniaka- Prezesa Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Jaworznie. Wśród wielu nadesłanych wierszy jury wyróżniło 7 utworów i nagrodziło ich autorów. I tak I miejsce zostało przyznane Julii Wierzbik z Gimnazjum nr 4 w Jaworznie za wiersz „Psychoterapeuta”, II miejsce otrzymała Emilia Szafran z Gimnazjum nr 2 za wiersz „Doktor od naszych przyjaciół”, III miejsce zdobyła Ilona Szrejko z Gimnazjum nr 2 , autorka wiersza „Niania”. Jury przyznało również wyróżnienia trzem uczniom: Bartoszowi Orzechowskiemu z Gimnazjum nr 3, autorowi wiersza „Strażak”, Natalii Mrozowskiej z Gimnazjum nr 3 – autorce utworu „Listonosz” oraz Marii Migas z Gimnazjum nr 4, która napisała wiersz „Przyrodnik Słomka”. Wyróżniono publikacją również jeden wiersz pt. „Policjant”, którego autorką była Nikola Chrapek z Gimnazjum nr 2 w Jaworznie.

Świat dorosłych, świat zawodów jest światem, do którego pragną dorosnąć dzieci i który pragną jak najwcześniej poznać. Stąd zrodził się pomysł, by wiersze o zawodach wydać na płytach w formie nagrań audio oraz animacji, a także w formie e-booka i przekazać je jaworznickim szkołom podstawowym i przedszkolom, by wspomóc zajęcia z preorientacji zawodowej najmłodszych. Taki był jeden z celów konkursu.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie do sześciu nagrodzonych wierszy wykonali animacje i nagrali ich interpretację głosową, a trzynaście najlepszych utworów, których autorami były nagrodzone osoby, zamieścili w e-booku. Każdy z uczestników konkursu i zaproszonych gości otrzymał takie nagranie. Podczas gali animacje nagrodzonych wierszy zostały przedstawione tym, dla których dedykowane były wiersze- uczniom szkoły podstawowej. Uroczystość naszą zaszczycili uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie, którzy bardzo żywo, z wielką życzliwością i zainteresowaniem przyjęli prezentowane wiersze. Dla naszych małych gości został także zorganizowany mini konkurs ze znajomości zawodów, budzący wiele emocji, w którym bardzo dobrze sobie poradzili. Galę i konkurs dla najmłodszych poprowadzili uczniowie koła teatralnego z III Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie.

Inicjatywa organizowania konkursu, który łączył tematykę znajomości zawodów z umiejętnościami literackimi oraz łączył uczniów na różnych etapach edukacji spotkała się z przychylnym przyjęciem. Kolejna edycja konkursu „Świat zawodów” odbędzie się w przyszłym roku, będzie mieć ona nieco inną formułę, niemniej teraz już zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału, bo warto – oprócz satysfakcji czekać będą wspaniałe nagrody, tak jak i w tej edycji konkursu.

galeria …

Organizatorzy

drukuj