W dniu 4 marca, na zaproszenie p. Małgorzaty Żmudy, na zajęciach Podstaw Przedsiębiorczości w klasach: Ib, Ic i Ie gościły pracownice Urzędu Skarbowego w Jaworznie. To już stało się tradycją w naszym liceum, że zajęcia z działu” Podatki i ubezpieczenia” na temat: „Rocznego rozliczenia podatku dochodowego” prowadzi p. Edyta Celarek wraz ze swoimi współpracownikami.

051

W przystępny dla uczniów sposób, panie przedstawiły instrukcje, jak należy prawidłowo rozliczyć zeznanie podatkowe. Ilustrując temat prezentacją multimedialną, zachęcały do wypełniania e-deklaracji przez Internet. Uczniowie dowiedzieli się, że wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najłatwiejszym sposobem złożenia zeznania rocznego, ponieważ można to zrobić bez wychodzenia z domu lub innego miejsca z dostępem do Internetu.

Licealiści zostali zaznajomieni z progami podatkowymi i kwotą wolną od podatku obowiązującą w naszym kraju. Otrzymali różne formularze zeznania podatkowego z dokładną instrukcją wypełnienia zeznania Pit 37, oraz broszury Ministerstwa finansów dotyczące ulgi na dzieci. Wysokość ulgi rodzinnej z tytułu wychowywania dzieci od bieżącego roku bardzo się zmieniła, w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Uczniowie klas integracyjnych otrzymali także informację o uldze rehabilitacyjnej. Bezpośredni kontakt z pracownicami Urzędu Skarbowego dał możliwości uczniom do zadawania pytań, które często były pytaniami ich rodziców, a dotyczyły omawianego tematu.

Każdy, kto uzyskuje jakiekolwiek dochody, ma obowiązek dokonać co roku rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Rozliczenie podatku dochodowego dotyczy w takim samym stopniu osób pracujących, emerytów i rencistów czy studentów otrzymujących stypendium. Im szybciej nabędziemy tych umiejętności tym lepiej. Jest to ważny temat, ponieważ podatki to obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane przez państwo, dlatego pod koniec zajęć uczniowie otrzymali zapewnienie. Pani Małgorzata Żmuda obiecała swoim podopiecznym, że za rozliczenie przez Internet podatku dochodowego swoich bliskich lub znajomych mają możliwość otrzymania z przedmiotu oceny bardzo dobrej, jako gratyfikacja za postawę przedsiębiorczą. Chyba warto skorzystać z tej okazji powodzenia…