Łamanie stereotypów, budowanie tolerancji i wrażliwości kulturowej, poszerzanie horyzontów oraz przełamywanie barier językowych…

Tak mniej więcej można by podsumować tygodniowy pobyt gościa z zagranicy w naszej szkole. Już po raz kolejny, tym razem jednak jako jedyna szkoła na terenie Jaworzna wzięliśmy udział w projekcie „GLOBAL CITIZEN SCHOOLS” wcześniej znanym jako „ENTER YOUR FUTURE” zorganizowanym przez AIESEC – największą na świecie międzynarodową organizację studencką zrzeszającą studentów z ponad 100 krajów, której celem jest mobilizować młodych ludzi do działania i umożliwić im dzielenie się bogactwem kulturowym swoich krajów z innymi ludźmi.

Projekt Global Citizen Schools daje obcokrajowcom możliwość szerokiej prezentacji swojego kraju uczniom polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych a polega na goszczeniu przez tydzień w szkole wolontariuszy z różnych krajów. Zadaniem studentów-wolontariuszy jest prowadzenie zajęć w języku angielskim dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, prezentacji multimedialnych oraz gier i zabaw integracyjnych. W tej edycji projektu naszym gościem była 19-letnia Tiantian z Chin. Lekcje prowadzone przez naszego gościa wzbudziły ogromne poruszenie i zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uzyskać informacje o Chinach z pierwszej ręki – prosto od rodowitej mieszkanki tego kraju. Dowiedzieliśmy się wiele o geografii, historii, kulturze, religii, zwyczajach, a przede wszystkim języku tego niezwykłego kraju, bo głównym tematem tej edycji projektu był właśnie język.

Tiantian urzekła nas swoją otwartością, pogodą ducha i wdziękiem. Po raz kolejny, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, przekonaliśmy się, że pomimo dzielących nas różnic jesteśmy w stanie świetnie się z nią dogadać, a nawet zaprzyjaźnić. Nawiązało się wiele znajomości, zrobiono wiele zdjęć, wymieniono się kontaktami. Mamy tylko gorącą nadzieje, że znajomości te nie skończą się wraz z wyjazdem naszego gościa z Jaworzna. Uczniowie z niekłamanym zainteresowaniem śledzili opowieści mieszkanki Chin, zadając mnóstwo, czasem zakasujących pytań. Projekt dał uczniom możliwość interaktywnej nauki języka, poszerzył ich wiedzę i rozbudził tolerancję kulturową.

Chcąc odwdzięczyć się Tiantian za niezwykły tydzień przygotowaliśmy dla niej prezentację o Polsce w języku angielskim, aby i ona dowiedziała się czegoś o naszym kraju, nie zapomnieliśmy również o pożegnalnych upominkach, które będą jej przypominać pobyt w naszej szkole i w naszym mieście.

Xiě Xiě Tiantian! (DZIĘKUJEMY!)

Projekt „GLOBAL CITIZEN SCHOOLS” to jednak nie jedyne wydarzenie związane z językami obcymi w naszej szkole. Nasza placówka mając na uwadze zainteresowanie uczniów językami obcymi oraz ich chęć do zdobywania wiedzy z tego zakresu uruchomiła w III LO oddziały dwujęzyczne, których uczniowie z zapałem uczą się języka angielskiego, a nauczyciele stwarzają im okazje do obcowania z kulturą państw anglojęzycznych poprzez udział w warsztatach, wykładach i spotkaniach. Ponadto, nasi uczniowie co rok biorą udział w projektach multi-kulturowych, takich jak obóz językowy ‘Euroweek’, organizowany przez Europejskie Forum Młodzieży, gdzie język angielski łączy ludzi z całego świata. Podczas takiego obozu wolontariusze z egzotycznych dla nas państw, m.in. Kenii, Estonii, Indii, Wietnamu, prezentują kulturę i obyczajowość swoich narodów i angażują uczestników do pracy nad komunikowaniem się w języku angielskim. Od kilku tygodni uczniowie klas dwujęzycznych Liceum i Gimnazjum mają również możliwość uczyć się języka japońskiego oraz języka migowego na zajęciach dodatkowych organizowanych w naszej szkole.

galeria …

 Marta Gorczowska

drukuj