Biblioteka szkolna ZSO włączyła się do zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku była czytana „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w związku z 130. rocznicą pojawienia się w prasie pierwszych odcinków „Potopu”.

Spotkanie poprzedzone było krótką zajawką w radiowęźle szkolnym, w której uczennica Aleksandra Rejdych zapoznała uczniów z ideą akcji, przeczytała fragment „Trylogii” i zaprosiła chętnych do wspólnej lektury w bibliotece szkolnej w dniu 08.09.2014.

Wybrane fragmenty z „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Ogniem i Mieczem” z dużym zaangażowaniem czytali gimnazjaliści i licealiści, a ich interpretacji wysłuchali uczniowie z klasy 3b gimnazjum wraz z polonistą panią Gajochą–Kulpą. Poszczególne wystąpienia uczniów urozmaiciły fragmenty muzyczne pochodzące z adaptacji filmowych „Trylogii”. Szczególny zachwyt wywołała interpretacja utworu „Dumka na dwa serca” w wykonaniu uczniów liceum Adrianny Kurnik i Kamila Łacha.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której znalazły się również inne utwory noblisty oraz jego biografie pochodzące ze zbiorów naszej biblioteki.

galeria …