Weronika Machnik, uczennica klasy humanistycznej naszego liceum, uzyskała I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie na Recenzję Filmową poświęconą pamięci Irka Siwińskiego.

Od siedmiu już lat organizatorem tego konkursu, który początkowo miał zasięg ogólnopolski a od trzech lat międzynarodowy, jest Pałac Młodzieży w Katowicach. Zgodnie z zasadami konkursu należało zrecenzować film (polski lub zagraniczny), którego premiera przypadła na lata 2012 i 2013. Wybór Moniki padł na włoski film Koneser  w reżyserii Giuseppe Tornatore. W recenzji laureatka napisała „[…] Nie jest to, jak mogło by się wydawać, jedynie opowieść o człowieku, którego życie jest swoistego rodzaju egzystencjalną ślepą tułaczką. Film porusza sferę, która istnieje w umyśle każdego z nas, w mniejszym lub większym stopniu, wypowiadając nieme pytanie: Kim jesteśmy bez miłości? […]”. Warto też dodać, że zdaniem głównego jurora konkursu, krytyka filmowego Michała Oleszczyka z miesięcznika Kino, pisanie recenzji jest wielką sztuką. W kontekście tej wypowiedzi sukces Weroniki nabiera jeszcze większego znaczenia i splendoru. Jest potwierdzeniem wysokich umiejętności literackich uczennicy i znajomości warsztatu filmowego.

Należy pamiętać, że krytyka filmowa to przygoda, która nigdy się nie kończy, czego wypada życzyć wszystkim miłośnikom kina.

Celina Waśko

drukuj