Odpowiedzi na te i inne pytania mogli poznać uczniowie klasy dwujęzycznej III LO podczas warsztatów Ms Jane Austen w Katowicach. Zajęcia, z entuzjazmem prowadzone przez pana Simeona Wrena z Manchesteru, nie tylko zapoznały młodzież z postacią autorki „Dumy i uprzedzenia”, ale też dostarczyły wielu ciekawych informacji o czasach współczesnych pisarce. Uczniowie, zachęceni przez prowadzącego warsztaty, sami ćwiczyli odpowiednie maniery i poetycki język romantycznych bohaterów powieści Austen. Z pewnością wiele z informacji, które poznali podczas zajęć na długo utkwi w ich pamięci.

Udział w warsztatach nie był jednak jedynym punktem wycieczki. W Katowicach młodzież III LO odwiedziła również dwie instytucje ważne dla każdej osoby zafascynowanej językiem angielskim – British Council i American Corner.

Biblioteka British Council w Katowicach jest jedną z siedmiu tego typu placówek w Polsce. Organizuje ciekawe wydarzenia kulturalne i posiada bardzo szeroki zbiór brytyjskich książek, audiobooków, filmów na DVD i materiałów do nauki języka angielskiego. Uczniowie podczas wizyty w British Council mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dotyczących przedświątecznych zakupów w Wielkiej Brytanii, jak również zapoznać się z działalnością biblioteki oraz pobuszować wśród dostępnych zbiorów w poszukiwaniu konkretnych pozycji literackich i filmowych. Po bardzo pozytywnym odbiorze można wnioskować, że z pewnością wielu z nich będzie tu wracać, aby korzystać z bogatej oferty anglojęzycznej literatury i filmu.

Dodatkowej motywacji do nauki języka angielskiego dostarczyła uczniom również wizyta w Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej American Corner. Instytucja ta, mimo iż działa dopiero nieco ponad rok w naszym regionie, już wyróżnia się dużą ilością wydarzeń angażujących młodzież do zgłębiania kultury USA. Nasi licealiści, oprócz zapoznania się z licznymi akcjami organizowanymi przez American Corner i księgozbiorem dostępnym w bibliotece, mogli tutaj uzyskać informacje dotyczące studiów w USA, czy wyjazdów na Work and Travel.

Wyjazd do Katowic był dla uczniów klasy dwujęzycznej okazją do namacalnego kontaktu z kulturą brytyjską i amerykańską. Pokazał im również możliwości rozwoju swoich fascynacji językowych, które z pewnością niejeden z nich wykorzysta.   

zobacz zdjęcia …

drukuj