W gronie uhonorowanych przez Komisję Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Jaworznie tytułem „Szkoły Przyjaznej Artystycznie” znalazło się III LO, które otrzymało statuetkę i dyplom jako szkoła ponadgimnazjalna wyróżniająca się działaniami dydaktyczno-wychowawczymi o charakterze szeroko rozumianej kultury i sztuki na rzecz uczniów oraz środowiska za rok szkolny 2012/2013.

Uczniowie tegoż liceum mają bardzo wiele możliwości rozwoju swoich talentów i umiejętności, a niejednokrotnie to właśnie tutaj odkrywają swoje zdolności. Biorą aktywny udział w kołach zainteresowań m.in.w kole tanecznym, zespole wokalnym, warsztatach teatralnych, redagują gazetkę szkolną i przygotowują audycje radiowe.

Uczestniczą w różnego rodzaju wystawach np. w Muzeum „Semafor”w Łodzi czy też Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie. Spotykają się z ludźmi kultury : ks. Adamem Bonieckim, red. Grzegorzem Miecugowem, red. Krzysztofem Materną, red. Jarosławem Kuźniarem.

Licealiści wraz z opiekunami każdego roku organizują na terenie szkoły liczne imprezy artystyczne takie jak: Dzień Języków, Ziemi , otrzęsiny, Koncert Kolęd i Pastorałek Bożonarodzeniowych itp.; a poza szkołą np. koncerty.

Organizując różne przedsięwzięcia, zapraszają do udziału uczniów innych szkół z całej Polski, jak w przypadku Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Przeglądu Filmowego

„ Wylęgarnia”.

Biorą udział w różnorodnych projektach w ramach „Edukacji dla Przyszłości”, „ Otwarte klatki”, ” Szkoły Bliżej Teatru”, „Entre”, ”Korba”, współpracują z różnymi instytucjami kultury.

Dużą popularnością cieszą się wyjazdy do Teatru Rozrywki w Chorzowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Bytomiu, gdzie uczestniczą w wyjątkowych przedstawieniach  np. w ramach „Forum Młodej Reżyserii” czy też w ramach Międzynarodowego Przeglądu Sztuk Performatywnych.

Niewątpliwym atutem III LO są bliskie kontakty z PWST w Krakowie i Bytomiu, które umożliwiają nie tylko udział w spektaklach, ale także warsztatach, wykładach, spotkaniach

z ludźmi teatru i wielkimi autorytetami w tej dziedzinie. Co roku w ramach Dni Otwartych  tej szkoły  teatralnej jako jedyni z terenu Jaworzna oglądają sceny klasyczne i współczesne, spektakle taneczne oraz muzyczne, słuchają wierszy i piosenek, które są perełkami aktorskimi. Mają tam także możliwość spotkania Anny Dymnej, Jerzego Treli, Anny Polony i innych osobistości teatru, a także poznania młodych aktorów wchodzących dopiero na szczeble aktorskiej kariery.

Oczywiście wszystkie te działania wpływają na wszechstronny rozwój uczniów III LO, co znajduje swoje odbicie w ich osiągnięciach: Ewa i Kasia Goławskie doszły do finałowej „15” X Faktorze, zdobywamy I, II, III miejsca i wyróżnienia Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  i Literackim, Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, Ogólnopolskim Międzyszkolnym Przeglądzie Filmowym „Wylęgarnia”, Wojewódzkim Konkursie  Recytatorskim Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, Wojewódzkim Konkursie na małą formę teatralną o charakterze profilaktycznym „Proforma”, Wojewódzkim Festiwalu Małych Form Artystycznych, „Złotym Piórze” Prezydenta Miasta Jaworzna i w wielu konkursach oraz przeglądach miejskich. Nasze koło teatralne „Metrampaż” jest znane poza granicami miasta Jaworzna i zapraszane na różnego rodzaju zajęcia, a przedstawienia zawsze zapadają oglądającym w pamięci. Uczniowie również mają możliwość wystawiania własnych sztuk

I to wszystko na terenie jednej szkoły w jednym roku w atmosferze wytężonej nauki przynoszącej także wspaniałe wyniki. Zapraszamy więc młodych, aktywnych, otwartych „Bądźcie z nami!” z III LO.